WIG20 znów osunął się poniżej bariery 3000 pkt

(Artur Szymański)
opublikowano: 11-08-2006, 13:11

Na półmetku ostatniej sesji tygodnia indeksy warszawskiej giełdy osunęły się na minusy po dobrym początku notowań. Inwestorzy już siódmą sesję z rzędu sprawdzają czy da się znacząco pogłębić spadek po zejściu WIG20 poniżej okrągłej bariery 3000 pkt. Poprzednie sześć prób nie przyniosło powodzenia sprzedającym.

Na półmetku ostatniej sesji tygodnia indeksy warszawskiej giełdy osunęły się na minusy po dobrym początku notowań. Inwestorzy już siódmą sesję z rzędu sprawdzają czy da się znacząco pogłębić spadek po zejściu WIG20 poniżej okrągłej bariery 3000 pkt. Poprzednie sześć prób nie przyniosło powodzenia sprzedającym.

Pierwsze minuty piątkowej sesji przyniosło zwyżkę cen akcji, inwestorzy kupnem akcji zareagowali na wyniki kwartalne kilku czołowych spółek GPW. Podobnie jednak jak w poniedziałek, wtorek oraz środę początkowa zwyżka nie utrzymała się długo. Indeks zaczął się osuwać, ale przy znów niewielkiej aktywności handlujących.

W połowie sesji obroty sięgają około 330 mln zł, z czego mniej więcej po połowie przypada na spółki taniejące i drożejące. Wygląda na to, że będziemy mieli dziś do czynienia z szóstym dniem konsolidacji. Inwestorzy od ubiegłego tygodnia nie mogą się zdecydować na mocniejszy ruch w którąkolwiek ze stron. To powoli zaczyna być nudne. Na razie spadek nie wygląda groźnie, nerwy zaczną się pewnie dopiero w okolicach 2950 pkt czyli poniedziałkowego dołka.

Liderem wzrostu w gronie blue chipów jest Lotos z około 2-proc. wzrostem notowań. Paliwowa spółka z Wybrzeża miała 276,04 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kwartale wobec 85,94 mln zł zysku rok wcześniej. Jest to zarazem wynik wyższy od oczekiwań analityków, których średnia prognoz wynosiła 209 mln zł. Minimalnie drożeje PGNiG, nieco lepiej wypada KGHM oraz dwa mniejsze banki – BRE Banki i BZ WBK.

Na przeciwnym biegunie z 1,3-proc. spadkami plasują się dwa największe banki, czyli PKO BP i Pekao SA. Pierwszy z nich pochwalił się wynikiem wyższym od prognoz analityków, ale reakcja inwestorów jest zgoła odmienna niż w przypadku Lotosu. Zysk netto grupy PKO BP wzrósł o 8 proc. do 509,36 mln zł. Rynkowy konsensus zakładał wynik na poziomie 478,7 mln zł.

Na szerokim rynku najwięcej zarabiają akcjonariusze Polimexu-Mostostal Siedlce. Akcje drożeją około 15 proc. w reakcji na świetne wyniki budowlanej spółki. Pomaga też informacja, że po sesji 15 września nastąpi zmiana w składzie indeksów GPW. Polimex-Mostostal wejdzie na miejsce Boryszewa w WIG20. Ten ostatni przejdzie do MIDWIG.

ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 znów osunął się poniżej bariery 3000 pkt