WIG20 znów podąża tropem węgierskiego BUX-a

(Artur Szymański)
opublikowano: 25-07-2005, 15:17

Na początku ostatniej godziny poniedziałkowej sesji WIG20 w dalszym ciągu stara się wyskoczyć ponad poziom 2131 pkt, do którego dotarł na półmetku sesji.

Na początku ostatniej godziny poniedziałkowej sesji WIG20 w dalszym ciągu stara się wyskoczyć ponad poziom 2131 pkt, do którego dotarł na półmetku sesji.

Jak na razie nie udaje się wrócić do sytuacji z minionej środy, kiedy to indeks największych spółek pokonał szczyt hossy z 28 lutego. Inwestorzy od dwóch godzin utrzymują WIG20 przy barierze, ale nie widać znaczącego kapitału, który pozwoliłby ją pokonać.

Możliwe jednak, że sztuka ta uda się na samej końcówce poniedziałkowych notowań. Inwestorzy oczywiście powielają ruchy węgierskiego BUX-a. Udało się doprowadzić do adekwatnego wzrostu WIG20 o 0,9 proc. Indeks giełdy budapeszteńskiej kontynuuje marsz na północ, wzrost wynosi już 1,4 proc. Jeśli więc inwestorzy w Warszawie utrzymają tendencję ślepego jego naśladowania, to w końcówce sesji może udać się wybić górą z konsolidacji.

Na początku sesji widać było sporą polaryzację w gronie największych spółek. Od początku dobrze prezentował się KGHM, którego akcje drożały o prawie 2 proc. przy największych na rynku obrotach. Dokładnie w tym samym tempie, lecz przeciwnym kierunku podążał kurs Telekomunikacji Polskiej. Po południu jednak TP zmieniła kierunek i zaczęła odrabiać straty. Na 60 minut przed końcem sesji wyszła na zero.

Wzrostowi WIG20 bardzo dobrze przysłużyły się banki, które mają bardzo duży wpływ na indeks. W granicach 1,5-2 proc. drożeją Pekao SA i BRE Bank. Coraz lepiej wygląda też PKN Orlen zyskujący już 2,5 proc. Najmocniej w górę ciągnie Softbank. To już ósmy dzień wzrostu kursu integratora z rzędu! Dobrze też mają się Computerland i Prokom.

Wśród mniejszych spółek po kilku dnia spadku odbił kurs Elektromontażu Warszawa. Mocno rośnie też Swarzędz. Na 29 lipca zaplanowane jest NWZA w sprawie obniżenia kapitału i jednocześnie podwyższenia poprzez emisję dla dotychczasowych akcjonariuszy i emisję skierowaną do wierzycieli.

W czołówce znajduje się też Ivax po informacji o złożeniu oferty kupna akcji amerykańskiego spółki przez Teva Pharmaceutical. Izraelska firma zaoferuje po 26 USD za jeden walor Ivaksu, płatne we własnych akcjach lub w gotówce. Fuzja Teva-Ivax ma zakończyć się pod koniec tego roku, lub na początku 2006 r.

Na przeciwnym biegunie znajdują się FON, Skotan i LZPS Protektor. Inwestorzy FON i Skotanu po przeniesieniu akcji spółek do notowań ciągłych realizują pokaźne zyski z ubiegłego tygodnia (wzrosty odpowiednio o 75 i 40 proc.). Protektor spada po przesunięciu na koniec roku terminu wypłaty tegorocznej dywidendy z powodu opóźnień w rozstrzygnięciu kluczowego przetargu na dostawę butów dla Agencji Mienia Wojskowego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy