WIG20 znów powyżej poziomu 1900 pkt

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-04-2005, 11:21

Mamy nieoczekiwany zwrot na rynku. Jeszcze wczoraj inwestorzy kończyli sesję w fatalnych nastrojach, a dziś nieomalże wyrywają sobie akcje. WIG20 zyskuje ponad 1 proc., czego jednak nie tłumaczą ani skromne wzrosty na Zachodzie ani tym bardziej złoty, który… traci na wartości.

Mamy nieoczekiwany zwrot na rynku. Jeszcze wczoraj inwestorzy kończyli sesję w fatalnych nastrojach, a dziś nieomalże wyrywają sobie akcje. WIG20 zyskuje ponad 1 proc., czego jednak nie tłumaczą ani skromne wzrosty na Zachodzie ani tym bardziej złoty, który… traci na wartości.

Wczoraj złoty umocnił się a indeksy GPW spadły. Dziś złoty traci, natomiast wskaźniki GPW rosną. Wygląda więc na to, że po kilku tygodniach ślepego wzorowania się na ruchach na rynku walutowym, inwestorzy giełdowi postanowili wziąć z nim rozwód i pójść własną drogą.

Pomimo sporych spadków na giełdzie amerykańskiej, dziś rosną indeksy rynków zachodnioeuropejskich. Zwyżka jest jednak skromna, nie więcej niż 0,2-proc. Tymczasem w Warszawie indeks największych spółek zyskuje już ponad 1,2 proc. Żeby było śmieszniej na Węgrzech BUX… traci 0,4 proc. Ciekawe jest też i to, że zwyżce naszych kontraktów terminowych towarzyszy spory spadek liczby otwartych pozycji.

Największe zainteresowanie towarzyszy notowaniom akcji największych spółek. Najmocniej drożeje PKN Orlen po tym jak wczoraj Komisja Europejska udzieliła zgody na przejęcie 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu. Igor Chalupec, prezes PKN już zapowiedział szybką finalizację transakcji i integrację obu spółek. Kurs płockiej rafinerii rośnie o 2,2 proc.

Niewiele mniej zyskuje na wartości KGHM. Inwestorów nie zrażają żądania zakładowej Solidarności, która chce podwyżek dla całej załogi o – bagatelka – 230 proc. w odpowiedzi na plany takiej samej skali wzrostu wynagrodzeń dla zarządu firmy.

Wśród mniejszych spółek po jednym dniu realizacji zysków, do wzrostu powrócił kurs Elektromontażu Warszawa. Dobrą passę z wczoraj kontynuuje też Próchnik. W pierwszej godzinie nie odnotowano handlu w przypadku aż 36 spółek. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane