Czytasz dzięki

WIG20 zyskał w reakcji na zapowiadane bodźce ekonomiczne

Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ
opublikowano: 17-03-2020, 19:55

Euroland prezentował dzisiaj zmniejszoną zmienność, która wg FEUVOL zmalała o blisko 10%. DAX praktycznie już na starcie dnia wyłamał się na północ przez poprzednie, poniedziałkowe maksima 8967 pkt., osiągając 9143 pkt. Na koniec wtorkowego handlu DAX zameldował się przy 8939 pkt. więc poniżej dwusesyjnych szczytów. Inwestorzy z Frankfurtu zachowywali się dzisiaj z pewnym dystansem wobec planowanych bodźców ekonomicznych.

O wiele pozytywniej rozegrali wtorkową sesję inwestorzy na naszej GPW, gdzie wypracowano przeszło 1,7 mld zł obrotów. Z tej puli wymiany trzeba przypisać aż 1,44 mld zł na Wig20, w którym 229 mln zł wygenerował tylko handel akcjami CDR (+6,59%). Zakończenie wtorkowego handlu przypieczętowało +6,5% na Wig20 w nawiązaniu do zapowiadanych bodźców monetarnych i fiskalnych. Do tego uruchomione w Polsce QE ucieszyło inwestorów. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych zgodnie z oczekiwaniami, aczkolwiek nie została obniżona stopa depozytowa. 

 Z kolei Administracja Trumpa chce "natychmiast" dokonać bezpośrednich transferów pieniężnych na konta Amerykanów w obliczu pandemii koronawirusa. W ramach pakietu stymulacyjnego ogłoszono też odroczenie płatności podatków w wysokości 300 mld USD. Sekretarz skarbu USA powiedział dzisiaj, że Wall Street i Biały Dom zobowiązują się do utrzymywania funkcjonowania rynków finansowych, nawet jeśli w pewnym momencie oznacza to ograniczenie godzin pracy giełd.

Widać, że małymi krokami postępuje odreagowanie na rynkach akcji. Częściowo wprowadzono nawet na paryskiej giełdzie ograniczenie krótkiej sprzedaży dla 92 spółek. Ponadto na rynku spekuluje się o konieczności wprowadzenia przez FED narzędzi obronnych dla rynku finansowego i wielu gałęzi gospodarki w postaci pakietów TARP i TALF. Na ich wdrożenie musielibyśmy jednak uzyskać zgodę Skarbu oraz przyjęcie odpowiedniego ustawodawstwa przez Kongres USA. To są jednak bezpieczniki, które prawdopodobnie gasiłyby pożar na giełdach w przypadków wkroczenia nowej spirali wyprzedaży. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy