WikiLeaks: Snowden zwrócił się do kolejnych sześciu krajów o azyl

PAP
opublikowano: 05-07-2013, 21:20

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował w piątek na Twitterze, że Edward Snowden, oskarżany przez USA o ujawnienie tajnych informacji, wystąpił o azyl polityczny do kolejnych sześciu krajów, gdyż jego dotychczasowe starania nie przynoszą rezultatów.

WikiLeaks zastrzegł, że nie poda nazw krajów, do których zwrócił się Snowden o azyl, gdyż "mogą wystąpić naciski ze strony Stanów Zjednoczonych".

30-letni Snowden, były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych, przekazał mediom tajne informacje dotyczące inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne. Od 23 czerwca przebywa najprawdopodobniej w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. W tym czasie poprosił o azyl w 21 państwach, w tym w 13 europejskich, w tym w Polsce. Wiele państw już odrzuciło jego prośbe.

W czwartek wieczorem parlament Islandii zdecydował, że sprawa azylu politycznego dla Snowdena nie zostanie skierowana pod obrady przed letnią przerwą wakacyjną i nie będzie rozpatrywana przed wrześniem. Część z krajów jest zdania, że może się on ubiegać o azyl tylko w sytuacji, gdy będzie przebywał na ich terytorium.

Eksperci od ekstradycji, którzy oceniają szanse Snowdena, już mu radzą, by porozumiał się z władzami swego kraju, które anulowały jego paszport, i próbował znaleźć rozwiązanie, które byłoby możliwe do przyjęcia dla obu stron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane