Wikiński o możliwości wcześniejszych wyborów

PAP
opublikowano: 06-08-2008, 15:06

"Jakbym słyszał karpia, który chce wcześniejszych świąt" - tak poseł Lewicy Marek Wikiński skomentował w środę wypowiedź posła PSL Eugeniusza Kłopotka o możliwości przeprowadzenia wcześniejszych wyborów.

Kłopotek mówił w środę w radiowej "Trójce", że jeśli koalicja PO- PSL nie będzie mogła rządzić skutecznie, m.in. z powodu wet prezydenta, to nie jest wykluczone, że złoży na wiosnę przyszłego roku wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Według posła PSL jest to "najbardziej czarny scenariusz".

Jak dodał polityk ludowców, koalicja rządowa nie może sobie pozwolić, aby być zakładnikiem prezydenta i SLD.

W lipcu Sejm podtrzymał weto prezydenta do nowelizacji ustawy medialnej - PO i PSL nie przekonały SLD i koalicji nie udało się zebrać 3/5 głosów wymaganych do odrzucenia weta.

"Uczciwy poseł głosuje w dwóch przypadkach za projektami ustaw: kiedy ustawa jest dobrze przygotowana i jest dobrym prawem lub kiedy poseł jest członkiem koalicji rządowej" - zaznaczył Wikiński w rozmowie z dziennikarzami.

Jak podkreślił, "wystarczy przygotowywać dobre ustawy", a klub Lewicy "będzie popierał dobre prawo przygotowywane przez koalicję".

Poseł Lewicy przypomniał również, że możliwość skrócenia kadencji Sejmu jest możliwa w trzech przypadkach.

"Kiedy Sejm nie uchwala ustawy budżetowej, wtedy prezydent może, ale nie musi rozwiązać parlamentu; Sejm w drodze uchwały podjętej przez 2/3 (ustawowej liczby posłów) rozwiązuje się, a tu wystarczy klub PiS, aby taka uchwałę zablokować lub kiedy Sejm w trzech ruchach konstytucyjnych nie jest w stanie wyłonić gabinetu rządowego" - podkreślił polityk SLD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wikiński o możliwości wcześniejszych wyborów