Wild: Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się projektem ustawy o CPK

  • PAP
opublikowano: 04-04-2018, 17:45
aktualizacja: 04-04-2018, 17:46

Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się w środę projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - poinformował PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Mikołaj Wild.

Mikołaj Wild
Zobacz więcej

Mikołaj Wild fot. Marek Wiśniewski

"Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się dziś projektem ustawy o CPK. Wpłynęły dodatkowe uwagi, które są na bieżąco wyjaśniane. I ze względu na krótki termin nie było możliwości wyjaśnienia ich wszystkich przed posiedzeniem Stałego Komitetu Rady Ministrów" - powiedział w środę Wild, który jest odpowiedzialny za opracowanie tego projektu.

W środowy porządek obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów był wpisany punkt dotyczący projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji CPK, zwany potocznie specustawą.

Jak wynika z Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, II kwartał tego roku to planowany termin przyjęcia przez rząd projektu specustawy dot. CPK

"Uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest konieczne dla zapewnienia terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)" - czytamy w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

Jak napisano, "celem tego przedsięwzięcia jest budowa i eksploatacja rentownego innowacyjnego węzła transportowego, który (...) uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata".

Inwestycja ma również doprowadzić do powstania systemu transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego, zapewniając jednocześnie rozwój i trwałą integrację aglomeracji położonych w bezpośrednim sąsiedztwie tego portu.

"W zakresie sfery zarządczej (ustrojowej) ustawa ustanawia organy i podmioty, wskazując ich rolę w procesie koordynacji, przygotowania i realizacji inwestycji, co jest niezbędne z uwagi na bezprecedensowy charakter inwestycji CPK wraz z przedsięwzięciami jej towarzyszącymi. W sferze inwestycyjnej projekt stanowi specjalne rozwiązanie prawne, dedykowane nie tylko inwestycji w zakresie CPK, lecz również przewidujące mechanizmy koordynacji i uproszczenia inwestycji towarzyszących i wynikających z budowy portu" - wskazano.

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Na lokalizację portu wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu