„Wilk z Wall Street”: Musk pompuje bitcoina i ułatwia innym spekulowanie na nim

opublikowano: 23-07-2021, 12:51

Jordan Belfort, były broker akcji, znany jako „Wilk z Wall Street” uważa, że Elon Musk „pompując” bitcoina pomaga spekulantom wykorzystującym to do zarabiania na kryptowalucie kosztem innych.

Belfort odsiedział 22 miesiące więzienia za prowadzenie tzw. kotłowni. Pracujący w niej ludzie namawiali klientów na zakup akcji wobec których stosowano strategię „pump and dump”, czyli sztucznego podbijania kursu spółki w celu zachęcenia inwestorów do kupna drożejących akcji, a następnie sprzedaży im ich po zawyżonej cenie.

Elon Musk był oskarżany, że swoimi wypowiedziami „pompuje” kurs bitcoina. Szef Tesli odpowiedział krytykom, że może „pompuje”, ale przecież nie sprzedaje.

- Lubię Elona Muska i myślę, że jest wystarczająco bogaty aby nie musieć zarabiać kilku ekstra dolarów na pompowaniu i sprzedawaniu – powiedział Belfort. – Myślę, że problem polega na tym, że choć nie pompuje i sprzedaje, to jego działania zachęcają innych, którzy to robią wykorzystując atmosferę kreowaną przez Elona – dodał.

W ostatnich dniach bitcoin zaczął drożeć po tym jak Musk ogłosił, że Tesla może wznowić akceptację kryptowaluty w płatnościach za auta. Ujawnił także, że bitcoina ma jego spółka kosmiczna, SpaceX, a także, że osobiście zainwestował w ethera. Kurs tej kryptowaluty przekroczył 2 tys. USD po tej wiadomości. Belfort uważa, że najlepszym przykładem wykorzystania Elona Muska do „pump and dump” jest dogecoin, kryptowaluta, która powstała dla zabawy. Tylko w marcu dzięki wypowiedziom szefa Tesli na Twitterze jej wartość wzrosła o ok. 500 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane