Williams: Fed będzie brał pod uwagę sytuację na rynku finansowym

opublikowano: 21-12-2018, 18:44

Przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku uspokaja inwestorów, deklarując że amerykańskie władze monetarne będą brały pod uwagę sygnały z rynku finansowego przy ustalaniu poziomu stóp procentowych.

Równocześnie podkreślił, że perspektywy bardziej stopniowych podwyżek w przyszłym roku to wskazówki, a nie zobowiązanie.

John Williams, szef Fed z Nowego Jorku
Zobacz więcej

John Williams, szef Fed z Nowego Jorku fot. Bloomberg

To nie jest zobowiązanie, ani obietnica, ani w żaden sposób poczucie, że wiemy na pewno, że tak będziemy postępować – powiedział John Williams.

Mówimy jasno, tak to widzimy teraz, bazując na naszym pozytywnym, dość optymistycznym spojrzeniu na gospodarkę, które oczywiście może zostać zmienione w razie potrzeby – dodał oficjel.

Akcje spółek notowanych na amerykańskich giełdach zwiększyły zyski po łagodniejszym komentarzu Williamsa, zmniejszającym obawy, że Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej bez względu na spadek cen akcji.

Bardzo ważną wiadomością jest to, że gospodarka jest silna. Oczekujemy zdrowej gospodarki w 2019 roku. To jest nasze podstawowe oczekiwanie - powiedział szef nowojorskiej Fed, dodając, że „uważnie słuchamy tego, co dzieje się na rynkach."

Komitet ds. ustalania stóp, którego Williams jest wiceprzewodniczącym, jednogłośnie przegłosował w środę podwyżki stóp po raz dziewiąty od trzech lat i opublikował prognozy sygnalizujące, że spodziewa się dwóch podwyżek w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu