Williams: odwrócona krzywa rentowności nie jest wyrocznią

opublikowano: 07-06-2019, 07:19

John Williams, szef Fed w Nowym Jorku powiedział, że odwrócona krzywa rentowności to tylko jeden z elementów branych pod uwagę przy określaniu tego jaka będzie przyszłość gospodarki.

W przeszłości odwrócenie krzywej rentowności były wiarygodnym wskaźnikiem zbliżającej się recesji, szczególnie gdy rentowność trzymiesięcznych bonów skarbowych rosła powyżej rentowności benchmarkowych obligacji 10-letnich USA, co nastąpiło obecnie.

John Williams
John Williams
Bloomberg

- Nie traktuję tego jak wyroczni, której pytamy: „Powiedz, czy będzie recesja?” – powiedział Williams. – Myślę, że jest tak jak z innymi wskaźnikami rynkowymi. Mówią nam, że jest wzrost obaw dotyczących przyszłych zagrożeń – dodał.

Wypowiedź szefa Fed w Nowym Jorku pojawia się w momencie, kiedy na rynku nasiliło się oczekiwanie na cięcie stóp w związku z obawami osłabienia amerykańskiej gospodarki. Wycena kontraktów wskazuje, że rynek spodziewa się dwóch, a może nawet trzech obniżek stóp w tym roku, zaczynając od lipca.

Williams unikał odpowiedzi na pytanie o kierunek najbliższych zmian stóp.

- Wchodząc w drugi kwartał gospodarka jest, uważam, na bardzo mocnej trajektorii zarówno co do PKB, jak i zatrudnienie i bezrobocia. Kiedy patrzę na pierwsze półrocze, moje prognozy są dobrze powyżej trendu tempa wzrostu – powiedział szef Fed w Nowym Jorku. – Jednocześnie, patrząc naprzód, polityka monetarna zawsze musi rozważać to, gdzie gospodarka znajdzie się za rok lub dwa – dodał.

Bazujący na spreadach rentowności wskaźnik szacowany przez nowojorski Fed pokazuje, że prawdopodobieństwo recesji w perspektywie najbliższych 12 miesięcy wynosi 30 proc. Jest największe od tzw. Wielkiej Recesji, czyli okresu dekoniunktury sprzed dekady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane