Williams: odwrócona krzywa rentowności to mocny sygnał recesji, ale...

WST, Bloomberg
opublikowano: 17-04-2018, 20:28

John Williams, który w czerwcu obejmie stanowisko szefa Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku swoją wypowiedzią zmniejszył ryzyko, że krzywa dochodowości zostanie odwrócona, ponieważ bank centralny USA stopniowo podnosi stopy procentowe.

Przemawiając we wtorek w Madrycie, obecny prezes oddziału San Francisco w Fed powiedział, że prawdziwie odwrócona krzywa rentowności "jest silnym sygnałem recesji", który pojawił się już w historii "kiedy Fed jest w cyklu zacieśniania, a rynki tracą zaufanie do perspektyw gospodarczych". 

Zobacz więcej

John Williams, szef Fed z San Francisco

Bloomberg

Ale tym razem tak nie jest – stwierdził przedstawiciel amerykańskich władz monetarnych.

Spłaszczanie krzywej rentowności, które widzieliśmy, jest jak do tej pory normalną częścią procesu, ponieważ Fed podnosi stopy procentowe.

Stopy długoterminowe wzrosły nieco - ale to zupełnie normalne, że krzywa rentowności staje się bardziej płaska – powiedział Williams.

Spread między rentownościami 2- a 10-letnich papierów skarbowych USA jest najmniejszy od ponad dekady, ponieważ inwestorzy wyceniają z nieco większym wyprzedzeniem zaostrzenie polityki Fed.

Williams, który widzi możliwość trzech luba nawet czterech podwyżek stóp procentowych w 2018 r. – co stawia go w gronie większości przedstawicieli FOMC (Komitetu Otwartego Rynku – organu Fed odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych) - stwierdził, że "nie widzi jeszcze oznak odwróconej krzywej dochodowości".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu