Willis wchodzi do Belvedere

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 06-10-2009, 00:00

Aktor chce ratować Belvedere. Nie tylko wesprze ją finansowo, ale też wejdzie do rady dyrektorów.

Kurs rośnie 26 proc. na wieść, że gwiazdor zainwestuje w producenta wódek

Aktor chce ratować Belvedere. Nie tylko wesprze ją finansowo, ale też wejdzie do rady dyrektorów.

Notowana na giełdach w Paryżu i Warszawie firma Belvedere, znana u nas jako Sobieski (od głównej marki produkowanej przez siebie wódki), zadłużona na kilkaset milionów euro, wlała wczoraj otuchę w serca swoich akcjonariuszy. Ogłosiła, że zainwestuje w nią Bruce Willis, gwiazdor światowego kina, który od niedawna jest reklamową twarzą wódki Sobieski na świecie.

Zarząd Belvedere informuje, że Bruce Willis w czasie wizyty w Paryżu potwierdził chęć zainwestowania w spółkę, żeby przyspieszyć rozwój marki Sobieski, a także innych marek grupy na świecie. Z oficjalnego komunikatu w tej sprawie wynika, że aktor planuje nie tylko zostać akcjonariuszem Belvedere, ale także członkiem rady dyrektorów spółki.

Dyrektor Willis

Żadnych szczegółów firma niestety na razie nie ujawnia. Może mieć to związek z faktem, że za kilka dni francuski sąd w Dijon ma zadecydować o losie planu restrukturyzacji zadłużonej na kilkaset milionów euro spółki.

Zarząd Belvedere podkreśla jednak, że Bruce Willis jest świadom trwającej od wielu miesięcy walki o ekonomiczny byt firmy i chce jej udzielić wsparcia.

Przypomnijmy, że część wierzycieli Belvedere próbowała w ostatnim czasie odzyskać pożyczone grupie pieniądze, wnioskując o ogłoszenie upadłości jej polskich spółek zależnych. Ta próba sił zakończyła się jednak wygraną Belvedere.

— Wiadomość o tym, że Bruce Willis zainwestuje w spółkę Belvedere, daje nadzieję, że firma zdoła utrzymać się na powierzchni. Jak wiadomo, przeżywa ona obecnie duże problemy finansowe. Jeśli za deklaracją aktora pójdą konkretne pieniądze, które zasilą spółkę, to przy jego wsparciu medialnym i marketingowym jest szansa na to że Belvedere wyjdzie na prostą — ocenia Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

— Król Jan III Sobieski był bardzo waleczny. Bruce Willis też dobrze się sprawdza w walecznych rolach. Takie połączenie sił może przynieść naprawdę dobre efekty biznesowe — mówi Leszek Wiwała, prezes Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Odsiecz niezbędna

Sądząc po wczorajszym 25,6-procentowym wzroście kursu akcji Belvedere w Polsce i Francji na wieść o deklaracji Bruce’a Willisa, inwestorzy giełdowi z nadzieją patrzą na plan odsieczy aktora. Osiągnięcia rynkowe firmy każą jednak studzić emocje. Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu jej sprzedaż spadła o ponad 25 proc. r/r, do 426 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane