Wina z Gruzji na NewConnect

GRA
22-11-2010, 00:00

Mera kupiła dystrybutora gruzińskiego wina. Jeszcze w tym roku wprowadzi go na alternatywny rynek.

Mera kupiła dystrybutora gruzińskiego wina. Jeszcze w tym roku wprowadzi go na alternatywny rynek.

Notowana na małej giełdzie Mera, specjalizująca się w produkcji tartacznej, schodów oraz deweloperce, sięga po nowy biznes — alkohole. To za sprawą inwestycji w spółkę Teliani Valley, autoryzowanego przedstawiciela gruzińskiej winiarni Teliani Valley JSC, notowanej na giełdzie w Tbilisi.

— Decyzję o inwestycji w Teliani podjęliśmy w 2009 r., kiedy spółka była na początkowym etapie rozwoju. Zainwestowaliśmy 325 tys. zł. Kwota była dla nas nieznaczna, a firma ma dobre perspektywy —mówi Adam Koneczny, prezes Mery.

W grudniu Teliani Valley zadebiutuje na NewConnect. Po emisji akcji Mera będzie w niej posiadać ponad 52,7 proc. głosów.

— Dla Mery to typowo inwestycyjna działalność, na rok-dwa. Mamy nadzieję wyjść z niej z dużym zyskiem. Rozmawiamy z Teliani Valley JSC, która może w przyszłości odkupić od nas pakiet akcji —dodaje Adam Koneczny.

Z prywatnej emisji akcji Teliani Valley uzyskała 504 tys. zł. Pieniądze przeznaczy na stworzenie nowego działu handlowego, nawiązanie współpracy z kolejnymi dystrybutorami alkoholi i poszerzenie oferty o inne produkty.

Będzie to druga, po notowanej na głównym rynku Ambrze, giełdowa spółka z branży winiarskiej. W połowie przyszłego roku na NewConnect pojawią się także akcje Grand Cru, spółki zajmującej się importem i dystrybucją win, która w Polsce ma 25 sklepów działających pod szyldem dobrewina.pl. Grand Cru chce zdobyć około 1,5 mln zł i przeznaczyć je na otwarcie nowych sklepów. W ciągu pięciu lat sieć powinna się powiększyć do 80-100 placówek.

W ubiegłym roku, który był trudny dla branży winiarskiej, Teliani Valley odnotowała stratę. Jeszcze w tym roku przyszły debiutant ma być na plusie. Prognoza zakłada uzyskanie 69 tys. zł zysku netto i 2,2 mln zł przychodów, a za rok odpowiednio: 325 tys. zł i 3,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wina z Gruzji na NewConnect