Window dressing wy_window_ało WIG20 o ponad 10 proc.

(Artur Szymański)
30-06-2006, 16:49

Kończący się dziś tydzień był najlepszy dla posiadaczy akcji od połowy maja, kiedy to indeksy GPW ustanowiły historyczne maksima. Jednak później rynek załamał się, by podnieść się dopiero w końcówce II kwartału. Dziś WIG20 zyskał 1,67 proc., zaś w przekroju tygodnia zwiększył wartość o 10,33 proc.

Kończący się dziś tydzień był najlepszy dla posiadaczy akcji od połowy maja, kiedy to indeksy GPW ustanowiły historyczne maksima. Jednak później rynek załamał się, by podnieść się dopiero w końcówce II kwartału. Dziś WIG20 zyskał 1,67 proc., zaś w przekroju tygodnia zwiększył wartość o 10,33 proc.

Końcówka piątkowych notowań nie była tak dobra jak ich początek. W pierwszych minutach sesji inwestorzy kupowali akcje na fali ulgi po braku zaskoczenia z decyzji amerykańskiego banku centralnego. Na dzień dobry WIG20 poszedł w górę o ponad 3 proc. śladem wskaźników giełd amerykańskiej, tokijskiej, rynków zachodnioeuropejskich oraz parkietu budapeszteńskiego.

Jednak w miarę upływającego czasu dorobek pierwszych godzin notowań topniał w oczach. Być może byłoby inaczej, gdyby sesja nie zaczęła się od razu z tak wysokiego poziomu. Nie można wykluczyć jednak scenariusza zakładającego doprowadzenie do dużego wzrostu na początek dnia, by w dalszej jego fazie duzi inwestorzy mieli możliwość umiejętnej sprzedaży walorów.

Wprawdzie stopy w USA podniesiono o 25 pkt, ale to żaden powód do radości. Cieszyć można by się, gdyby stopy obniżono. Optymizmem napawa natomiast komunikat po posiedzeniu FOMC. Inwestorzy zinterpretowali go jako zapowiedź zastopowania zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Dało to impuls do wzrostów wartości akcji na rynkach globalnych. W odniesieniu do giełd naszego regionu zmniejsza to ryzyko odpływu zagranicznych inwestorów za ocean.

Po decyzji Fed podrożała miedź na Londyńskiej Giełdzie Metali. Dało to dodatkowy impuls do zwyżki notowań KGHM. Na zamknięciu akcje kombinatu były droższe o 5,37 proc. niż poprzedniego dnia. W całym zaś tygodniu kurs lubińskiego przedsiębiorstwa poszedł w górę aż o 22,7 proc. Nie ma w tym nic z przypadku. Wszak portfele funduszy są wypchane po brzegi akcjami KGHM. W końcówce kwartału musiały one zminimalizować straty, jakie ponosiły począwszy od połowy maja na inwestycji w papiery miedziowej spółki.

Pomogła też rekomendacja CA IB. Broker zaleca kupowanie walorów KGHM z ceną docelową 150 zł. Dziś na zamknięciu płacono za nie 108 zł. Powody do zmartwień mają natomiast akcjonariusze Skotanu, które potaniały dziś o 5,9 proc. Grzegorz Ślak, prezes spółki został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako świadek w związku z nieprawidłowościami w Rafinerii Trzebinia, której był wieloletnim prezesem. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Window dressing wy_window_ało WIG20 o ponad 10 proc.