Windows Vista już w sklepach

opublikowano: 30-01-2007, 14:37

Nowy system operacyjny firmy Microsoft - oczekiwany od dawna Windows Vista - od wtorku jest już w sklepach w 70 krajach.

Nowy system operacyjny firmy Microsoft - oczekiwany od dawna Windows Vista - od wtorku jest już w sklepach w 70 krajach. Inauguracja odbyła się w poniedziałek wieczorem (czasu miejscowego) na nowojorskim Times Square.

Vista - jak zapewniają jej twórcy - ma ułatwiać zarządzanie tym, co nazwano eksplozją cyfrowych mediów i lepiej chronić internautów przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie.

Szef firmy Microsoft Bill Gates zapewnia, że Vista "podniesie rozrywkę na zupełnie nowy poziom". W spektakularny sposób nowy system operacyjny ma też zmienić edukację.

System operacyjny Windows dominuje na świecie - jest zainstalowany (w różnych wersjach) w ponad 90 proc. wszystkich komputerów. Vista, spóźniona o dwa lata, jest następcą systemu Windows XP wprowadzonego w 2001 roku.

Vista stawia wysokie wymagania sprzętowe; specjaliści szacują, że obecnie zaledwie 15 proc. komputerów osobistych ma dość pamięci operacyjnej i wystarczająco silną kartę graficzną, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, oferowane przez ten system w jego najbardziej luksusowych wersjach, takie jak trójwymiarowa grafika na pulpicie.

W praktyce oznacza to, że większość ludzi, pragnących przejść na system Vista będzie musiała kupić nowe komputery. Producenci PC-ów zacierają ręce.

Szacuje się, że Vista, której opracowanie kosztowało 6 miliardów USD, w pierwszym roku zostanie zainstalowana w ponad 100 milionach komputerów. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane