Winuel zakończył wdrożenie u dystrybutora energii

Kamil Kosiński
30-01-2002, 00:00

Wrocławska firma Winuel (grupa Emax) zakończyła tworzenie infrastruktury komunikacyjnej oraz systemu do obsługi rynku bilansującego dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Do realizacji projektu Winuel wykorzystał technologie firm Oracle, Hewlett-Packard i IBM. Zaproponowane rozwiązania opierają się na technologiach internetowych z wykorzystaniem Javy oraz zastosowaniu schematu dokumentów XML, umożliwiającego rozpoznawanie formatów danych przez różne systemy informacyjne.

W skład infrastruktury komunikacyjnej Polskich Sieci Elektroenergetycznych weszły: System Wymiany Informacji o Rynku Energii (WIRE/UR) oraz System Operatywnej Współpracy z Elektrowniami (SOWE). W systemie PSE gromadzone są informacje pochodzące od podmiotów rynku energii, m.in. o zawieranych kontraktach, transakcjach na giełdzie energii, ofertach cenowych od sprzedających (wytwórców) i kupujących (np. spółek dystrybucyjnych), informacje o ograniczeniach w wytwarzaniu i przesyle energii elektrycznej. Dane te służą do planowania pracy krajowego systemu elektroenergetycznego i rozliczania przeprowadzanych transakcji. Poprzez systemy WIRE i SOWE miesięcznie przepływa 510 tys. dokumentów. Czas realizacji projektu od momentu podpisania umowy do przekazania systemu do testowania zamknął się w 7 miesiącach. Jednocześnie w trakcie uruchamiania systemu dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Winuel wdrożył systemy WIRE i SOWE dla 29 innych podmiotów działających na rynku energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Winuel zakończył wdrożenie u dystrybutora energii