Wiosenne porządki w Jastrzębiu

Maria Trepińska
opublikowano: 30-03-2007, 00:00

JSW chce zarobić w tym roku 300 mln zł. Żeby osiągnąć cel, musi obniżyć koszty. Wie, jak to zrobić.

JSW chce zarobić w tym roku 300 mln zł. Żeby osiągnąć cel, musi obniżyć koszty. Wie, jak to zrobić.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która skupia pięć kopalni w okolicach Jastrzębia-Zdroju, szykuje się do wejścia na giełdę. Wiążące decyzje jeszcze nie zapadły (prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi i załogą), jednak nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcia właściciela, zarząd porządkuje strukturę. Zapadła już decyzja o sprzedaży udziałów w spółkach zależnych niezwiązanych z działalnością podstawową, czyli wydobyciem węgla koksowego. W tym roku ma ono wynieść 13,5 mln ton, a planowany zysk netto – ponad 300 mln zł.

Na pierwszy ogień pójdzie sprzedaż Jastrzębskiej Agencji Turystycznej (JAT), w której spółka ma 100 proc. udziałów.

— Prowadzimy rozmowy z potencjalnym branżowym inwestorem zagranicznym, którego nazwy nie mogę ujawnić, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce sfinalizujemy sprzedaż JAT — mówi Daniel Ozon, wiceprezes ds. restrukturyzacji JSW.

JSW posiada udziały w 17 spółkach zależnych. Wystawione na przetarg zostaną także m.in. pakiety w firmach Utex (około 10 proc.) oraz Oparow i Grafit (poniżej 50 proc.).

Daniel Ozon zapowiada także konsolidację niektórych spółek z podobnymi firmami zależnymi Koksowni Przyjaźń (KP) w Dąbrowie Górniczej. JSW ma w niej 88 proc. udziałów. Resort skarbu zapowiada od kilku miesięcy, że przekaże spółce w ramach dokapitalizowania kolejne 11 proc.

JSW liczy na skutki synergii, dlatego m.in. przygotowała procedurę połączenia Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW z Laborkoksem Przyjaźń.

—Nie ma sensu powielać działalności w ramach jednej grupy kapitałowej — podkreśla Daniel Ozon.

Kolejna fuzja ma dotyczyć zakładów remontowych KP i JSW. Według Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, spółki węglowe powinny optymalizować koszty dzialalności.

— Poza tym najwyższa pora, aby zapadły decyzje dotyczące prywatyzacji JSW —uważa Janusz Olszowski.

JSW na koniec stycznia miała 29,2 mln zł zysku netto. Zatrudnia 19 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy