Wiosenny boom w radioterapii

  • Alina Treptow
opublikowano: 11-03-2013, 00:00

Rusza budowa kolejnych ośrodków onkologicznych. W blokach stoją Marek Jutkiewicz i francusko-izraelska grupa Amethyst.

Radioterapia jest ostatnio ulubioną dziedziną medycznych przedsiębiorców. Zanosi się na wiosenny boom na budowę takich ośrodków. Coraz bliżej podpisania umowy ze szpitalem bródnowskim jest Marek Jutkiewicz, były właściciel napojowego Hoopa. Według naszych informacji, negocjacje są na ostatniej prostej.

Zobacz więcej

Marek Jutkiewicz, były właściciel napojowego Hoopa, coraz ostrożniej podchodzi do inwestycji w medycynie. Nie chce iść w ślady holenderskiego Euromedica, którego ośrodek, wybudowany kosztem 90 mln zł, stoi pusty z powodu braku kontraktu. [FOT. WM]

— Uzgadniamy szczegóły umowy, m.in. kwestie finansowe. Późną wiosną powinna ruszyć budowa ośrodka za blisko 60 mln zł — mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik szpitala bródnowskiego. Oprócz Dopico Marka Jutkiewicza w kolejce, początkowo długiej, pozostała już tylko austriacka grupa medyczna Hospitals Projektenwicklungs. Pozostali inwestorzy z ósemki, która w kwietniu ubiegłego roku złożyła wstępne oferty, stwierdzili, że projekt jest zbyt ryzykowny.

Powód? Znaczna jego część będzie finansowana przez banki, ale to inwestor ma zabezpieczyć kredyty. Drugą umowę na budowę ośrodka radioterapii podpisała w piątek krakowska spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP) z francusko-izraelskiej grupy Amethyst.

Kolej na Przemyśl i tamtejszy Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio. Budowa ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Koszt inwestycji jest szacowany na 60 mln zł. Apetyt RTCP jest znacznie większy. Docelowo zagraniczny inwestor chce postawić 4-5 ośrodków, na co wyda w Polsce blisko pół miliarda złotych.

— RTCP to bardzo aktywna grupa. Szuka kolejnych lokalizacji na ośrodki radioterapii — mówi jeden z jej rynkowych rywali. Po piętach będzie jej deptał fundusz Enterprise Investors, który zainwestował w ośrodek radioterapii należący do giełdowej sieci diagnostycznej Voxel. Docelowo chce zainwestować w kilka lecznic. Nie wszyscy mają równie odważne plany.

— Klimat dla prywatnych inwestorów nie jest sprzyjający, biorąc pod uwagę wypowiedzi decydentów. Z tego powodu kolejnych projektów w radioterapii chwilowo nie planuję — mówi Marek Jutkiewicz. Jak wynika z założeń do reformy NFZ, duży wpływ na podział funduszy płynących do całego sektora będą mieli samorządowcy — właściciele publicznych szpitali.

Dlatego prywatni przedsiębiorcy obawiają się dyskryminacji. Według naszych informacji, podobny problem może dotknąć niezależnych ośrodków radioterapii. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, aby publiczne instytuty onkologiczne współdecydowały o tym, gdzie powstaną ośrodki radioterapii. Prywatny biznes boi się, że za planem pójdą kontrakty z NFZ.

Resort zdrowia ma pomysł, aby publiczne instytuty onkologiczne współdecydowały o tym, gdzie powstaną ośrodki radioterapii. Biznes boi się, że za planem pójdą kontrakty z NFZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wiosenny boom w radioterapii