Wioska sprzedana na licytacji za 140 tys. EUR

DI, PAP
opublikowano: 09-12-2017, 18:28
aktualizacja: 09-12-2017, 18:29

Pochodząca z przełomu XIX i XX wieku brandenburska wioska Alwine została sprzedana w sobotę na aukcji za 140 tys. euro.

Nabywcą jest anonimowa osoba, która podczas licytacji złożyła telefoniczną ofertę - poinformowały niemieckie media.

Pomimo dużego zainteresowania przed aukcją oferta anonimowej osoby była jedyną złożoną podczas licytacji. Cena wywoławcza wioski, w której mieszka 15 osób, wynosiła 125 tys. euro.

Alwine jest częścią miejscowości Uebigau-Wahrenbrueck w południowo-zachodniej Brandenburgii; znajduje się ok. 90 km na południe od Berlina.

Przedmiotem licytacji było "osiedle o wiejskim charakterze" o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych, przez które przebiega kręta droga, przy której stoi dziewięć domów mieszkalnych, kilka budynków gospodarczych oraz stodoły i garaże - opisuje "Der Spiegel".

Przedstawiciel berlińskiego domu aukcyjnego Karhausen, Matthias Knake powiedział, że po podaniu informacji o sprzedaży zgłaszało się do niego wiele osób, także z zagranicy.

Domy są skromnie wyposażone, posiadają piece i wymagają remontu ze względu na zawilgocone ściany i uszkodzone fasady. Mieszkańcy skarżą się na brak wygód: w osiedlu nie ma sklepu ani przystanku autobusowego. Zapewne z tego powodu wpływy z czynszu wynoszą obecnie tylko 16 tys. euro rocznie, zamiast wynikających z umów 30 tys. euro.

Za czasów NRD Alwine należała do fabryki brykietu obsługującej pobliską kopalnię węgla brunatnego. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku zakład zamknięto.

Dotychczasowymi właścicielami wioski byli dwaj bracia, którzy nabyli teren Alwine w 2001 roku. Po śmierci jednego z nich, drugi właściciel zdecydował się na sprzedaż wioski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Wioska sprzedana na licytacji za 140 tys. EUR