Wipasz wyda 150 mln zł

MAG
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

To będzie największa tegoroczna inwestycja w warmińsko-mazurskiej strefie — i pod względem wartości, i liczby miejsc pracy.

Co najmniej 100 mln zł i 200 etatów obiecuje Wipasz w zezwoleniu na działalność w Warmińsko- -Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE), które spółka otrzymała w ubiegły piątek. O poszerzeniu strefy pod tę inwestycję „PB” informował pod koniec ubiegłego roku.

— To pierwszy projekt spółki w strefie — mówi Marek Karólewski, prezes WMSSE. Firma, która specjalizuje się w produkcji pasz, wybuduje ubojnię drobiu, która ma ruszyć pod koniec 2014 r. — Wydamy 150 mln zł. Prace budowlane chcemy rozpocząć niezwłocznie — zapewnia Józef Wiśniewski, prezes Wipaszu.

Spółka nie jest nowicjuszem na drobiarskim rynku. W 2009 r. kupiła zakład ubojni w Mławie, w którym zatrudnia ponad 350 osób. Dzięki strefowej inwestycji jego dzienna produkcja wzrośnie trzykrotnie i wyniesie 500 ton świeżego kurczaka. Wipasz stara się o unijne dofinansowanie. Wipasz z Wadąga należy do największych producentów pasz w Polsce. Firma inwestuje obecnie w zwiększenie ich produkcji w Międzyrzecu Podlaskim, Kole, Morągu i Pasłęku. W ubiegłym roku grupa zanotowała ponad 1 mld zł przychodów i 28 mln zł zysku netto. Zatrudnia ponad 800 osób. Zezwolenie dla Wipaszu to szóste, wydane w tym roku zezwolenie w warmińsko- mazurskiej strefie.

— Zapowiada się bardzo dobry rok. Jest szansa na jeszcze jedną dużą inwestycję, rozmawiamy z kilkoma firmami — mówi Marek Karólewski.

Dotąd pięć firm obiecało 41 mln zł nakładów i 37 etatów. Inwestycje nie są wielkie, a liczba miejsc pracy nie powala, bo aż w czterech przypadkach firmy się tylko rozbudowują. Tak jest w przypadku Doradca Komplex ze Szczytna, Agrochemu z Dobrego Miasta, WM Glass z Bartoszyc i Wójcik z Elbląga. Do strefy weszła też w tym roku firma Nowa Mazur Design, firma meblarska z Bartoszyc. W 2011 r. WMSSE wydała dziewięć zezwoleń. Firmy obiecały w nich 87 miejsc pracy i 53,6 mln zł inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu