Wirus H5N1 wykryto u obu martwych łabędzi w Bydgoszczy

Polska Agencja Prasowa SA
17-03-2006, 17:16

Oba martwe łabędzie znalezione w Bydgoszczy były zarażone groźnym dla ludzi wirusem ptasiej grypy H5N1 - poinformował w piątek Miejski Sztab Kryzysowy. Większość miasta znalazła się w strefie zagrożenia ptasią grypą.

Oba martwe łabędzie znalezione w Bydgoszczy były zarażone groźnym dla ludzi wirusem ptasiej grypy H5N1 - poinformował w piątek Miejski Sztab Kryzysowy. Większość miasta znalazła się w strefie zagrożenia ptasią grypą.

Informację o zarażeniu ptaków wysoce zjadliwą odmianą wirusa potwierdziło także w piątek po południu ministerstwo rolnictwa. Resort powołał się na badania Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Pierwszego martwego łabędzia znaleziono 8 marca nad Brdą, w dzielnicy Smukała Dolna na obrzeżach miasta. Drugiego łabędzia znaleziono we wtorek nad Brdą w centrum miasta, w okolicach Mostów Solidarności. Żyje tam największe w mieście stado tych ptaków, liczące 300-350 sztuk.

W związku z ujawnieniem w Bydgoszczy dwóch ognisk ptasiej grypy, tzw. obszar zagrożony objął prawie całe miasto, z wyjątkiem wschodnich dzielnic. Na wszystkich drogach wylotowych z miasta, a także na lotnisku, dworcach i przystankach zarówno kolejowych, jak i autobusów kursujących poza miasto, zostaną zamontowane tzw. śluzy z matami dezynfekcyjnymi.

Wszystkie przedsięwzięcia mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. Ustalenie w piątek, że wirus ujawniony w Bydgoszczy należy do najgroźniejszej dla człowieka odmiany, nie oznacza wdrożenia kolejnych środków bezpieczeństwa.

"Ponieważ wszystkie dotychczasowe działania wykonano również na tę okoliczność, nie przewiduje się żadnych dodatkowych przedsięwzięć. W dalszym ciągu obowiązują wszystkie ustalenia, a w szczególności uprasza się bydgoszczan o zaniechanie dokarmiania ptactwa wodnego" - powiedział w piątek dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Marcin Antkowiak.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w Polsce wykryto w Toruniu; następne ogniska potwierdzono w Kostrzynie (Lubuskie) i Świnoujściu. Czwarte ognisko tej choroby stwierdzono w Bydgoszczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wirus H5N1 wykryto u obu martwych łabędzi w Bydgoszczy