Wiskoza bije w Novitę

GRA
opublikowano: 03-08-2007, 00:00

Spadek kursu dolara i zaskakujący wzrost cen wiskozy obniżyły wyniki Novity w drugim kwartale. Za kilka miesięcy ma być lepiej.

Spadek kursu dolara i zaskakujący wzrost cen wiskozy obniżyły wyniki Novity w drugim kwartale. Za kilka miesięcy ma być lepiej.

Novita zakończyła drugi kwartał z 1,7 mln zł po kreską, a po całym pierwszym półroczu ma już nieco ponad 3 mln zł straty netto. Rok temu wynik producenta włóknin i tkanin technicznych balansował w okolicach zera.

— W poprzednim kwartale mocno uderzył w nas niespodziewany i gwałtowny wzrost cen włókien wiskozowych na światowych rynkach. Na dodatek, nie ma gwarancji, że ich cena ustabilizuje się w najbliższym czasie — tłumaczy Henryk Kaczmarek, prezes Novity.

Włókna wiskozowe stanowią połowę wszystkich surowców zużywanych przez spółkę.

Na poziomie operacyjnym Novita też zanotowała stratę. W drugim kwartale wyniosła 2,3 mln zł, a po pierwszym półroczu — 2,75 mln zł. Rok temu spółka była odpowiednio 0,5 i 2,5 mln zł na plusie. Wzrosły jednak przychody ze sprzedaży. W minionym kwartale wyniosły 20,5 mln zł (+10 proc.), a w pierwszym półroczu — 39,5 mln zł (+11 proc.).

Novita przechodzi właśnie restrukturyzację, którą prowadzi nowy zarząd (Henryk Kaczmarek objął stanowisko w kwietniu). Widać już pierwsze rezultaty. Spółce udało się obniżyć koszty, m.in. ogólnego zarządu (o 4 proc.).

— Restrukturyzacja potrwa jeszcze do końca tego roku — zaznacza prezes.

Drugie półrocze będzie na pewno lepsze od pierwszego, co wynika z sezonowości branży. Dlatego prezes Kaczmarek podtrzymał ogłoszone niedawno prognozy na lipiec-grudzień. Mówią o 54,1 mln zł sprzedaży i 3,4 mln zł zysku netto. Mimo to cały 2007 r. Novita i tak zamknie z 1 mln zł pod kreską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy