Wisła w Warszawie płynie całą szerokością międzywala

PAP
opublikowano: 22-05-2010, 11:58

Wisła w Warszawie szeroko rozlała się w  międzywalu; na lewym brzegu zatopiła bulwary, a na praskim plaże i dzikie zarośla. Wały wciąż patrolują policjanci, strażnicy miejscy i harcerze. Poziom wody ustabilizował się, nie przekracza 780 cm.

W okolicach ogrodu zoologicznego woda podeszła blisko jezdni na Wybrzeżu Helskim, zalała m.in. znajdujący się w tym miejscu kort tenisowy. Ulica została dodatkowo zabezpieczona workami z piaskiem. Część chodnika najbliżej Wisły jest niedostępna dla pieszych - policja odgrodziła go taśmami.

Na lewym brzegu woda wdarła się na część placu budowy Centrum Nauki Kopernik. Zatopiona została przystań na Podzamczu, a znajdujące się w jej pobliżu przejście podziemne pod Wisłostradą - z powodu wystąpienia pęknięć - zostało zamknięte. Zejście na przystań strażacy zabezpieczyli przed napierającą wodą grubą folią oraz workami z piaskiem, przepompowują wodę do Wisły.

Wisła płynie bardzo szybko. Ma brązowy kolor, unosi się nad nią zapach mokrej ziemi. W nurcie można dostrzec płynące konary drzew i skupiska śmieci. Przed południem w sobotę nad Wisłą nie widać zbyt wielu warszawiaków; ci, którzy zdecydowali się obserwować najwyższą od kilkudziesięciu lat wodę w stolicy, stoją na mostach, wielu robi zdjęcia i nagrywa filmy.

Wysoki poziom wody ma utrzymać się w Warszawie kilka dni, co zdaniem strażaków stanowi główne zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych, które już w kilku miejscach przeciekają. W nocy uszczelniany był Wał Zawadowski w rejonie ulic Bartyckiej i Rodzynkowej na Łuku Siekierkowskim i przy ul. Jara - na wysokości Wilanowa. Konieczne było również wypompowanie rozlewiska, które się utworzyło przy Wale Miedzeszyńskim. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wisła w Warszawie płynie całą szerokością międzywala