Witkowski: Oferta publiczna Polic możliwa w maju lub czerwcu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 16:44

Zakłady Chemiczne "Police" przygotowują się do swego debiutu giełdowego zgodnie z harmonogramem i oferta publiczna może nastąpić pod koniec maja lub w czerwcu - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister skarbu Dariusz Witkowski. Wiceminister zapewnił też, że pracownicy zakładów otrzymają akcje firmy po jej sprywatyzowaniu.

 Zakłady Chemiczne "Police" przygotowują się do swego debiutu giełdowego zgodnie z harmonogramem i oferta publiczna może nastąpić pod koniec maja lub w czerwcu - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister skarbu Dariusz Witkowski. Wiceminister zapewnił też, że pracownicy zakładów otrzymają akcje firmy po jej sprywatyzowaniu.

 "Trwają prace związane z pisaniem prospektu emisyjnego +Polic+. Według harmonogramu, ma być on złożony w pierwszej połowie kwietnia tego roku do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Oferta publiczna zakładów powinna się pojawić jeszcze w pierwszej połowie tego roku" - powiedział Witkowski. Dodał, że może to byćkoniec maja lub czerwiec.

Przypomniał jednak, że w pierwszym półroczu tego roku będzie duża konkurencja ofert na rynku publicznym. Moment oferty publicznej przedsiębiorstwa będzie uzależniony m.in. od koniunktury - podkreślił. Jeśli będzie ona niekorzystna, to "Police" będą mogły poczekać z debiutem do jesieni - zastrzegł.

Witkowski zaznaczył, że intencją ministra skarbu jest jak najszybsze przekazanie 15 proc. akcji załodze. Nastąpi to niezwłocznie po tym, jak SP uzyska taką możliwość, czyli po upublicznieniu i rozpoczęciu notowań akcji na giełdzie.

Pytany o strukturę właścicielską, jaka byłaby najkorzystniejsza dla "Polic" po sprywatyzowaniu, odpowiedział, że SP pozostanie największym akcjonariuszem - zachowa co najmniej 51 proc. akcji.

Na pytanie, czy rozważana jest ewentualnie w przyszłości opcja sprzedaży akcji SP, Witkowski odpowiedział, że rząd nie chce pozostawać w sytuacji, kiedy posiada "pakiety resztówkowe" w spółkach, natomiast proces zbywania akcji przez SP jest "elementem przyszłości i będzie uzależniony od efektywności realizacji celów inwestycyjnych, i będzie się wiązać ze wzrostem wartości akcji posiadanych przez państwo".

Wejście "Polic" na giełdę odbędzie się poprzez nową emisję akcji w ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wynoszącego obecnie 600 mln zł.

Według wstępnych analiz, firma może pozyskać ze sprzedaży akcji od 200 do 250 mln zł. Bardziej szczegółowe wyliczenia mają być znane pod koniec marca. Nie jest jeszcze gotowa wycena firmy. Dopiero po wycenie będzie znana wielkość emisji i "przedział widełkowy" ceny jednej akcji.

W ub.r. "Police" uzyskały - według wstępnych danych - zysk netto w wysokości ok. 92 mln zł, o ponad 80 mln zł wyższy niż w roku 2003.

Obecnie "Police" zatrudniają ok. 3 tys. pracowników. Zakłady produkują nawozy dla rolnictwa, biel tytanową i chemikalia, m.in. kwas siarkowy i fosforowy oraz amoniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane