Witold Bańka rozpoczął kadencję szefa Światowej Agencji Antydopingowej

PAP, DI
opublikowano: 01-01-2020, 13:15

W środę oficjalnie rozpoczęła się kadencja Witolda Bańki na stanowisku szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Zastąpi Craiga Reedie'ego, który funkcję tę pełnił od 2014 roku. Kadencja trwa trzy lata, ale zwyczajowo jest przedłużana o kolejne trzy.

14 maja w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA postawili na Bańkę. Jego kontrkandydatem był wówczas Marcos Diaz z Dominikany. W listopadzie na kongresie tej organizacji w Katowicach wybór ten oficjalnie zatwierdzono.

Zastępcą Bańki jest wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 43-letnia Chinka to dwukrotna mistrzyni olimpijska w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.

Wśród głównych punktów swojego programu Bańka umieścił m.in. stworzenie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej czy zwiększenie liczby laboratoriów antydopingowych.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4x400 m.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Sprawując stanowisko przewodniczącego WADA nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i brać udział w życiu politycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane