Witucki: wartość inwestycji w NGN kilka mld euro, TP może zainwestować ponad połowę

DI, PAP
02-04-2008, 13:51

Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki ocenia wartość inwestycji potrzebnych do budowy w Polsce sieci nowej generacji NGN na kilka mld euro, z czego grupa TP mogłaby zainwestować ponad połowę, znając warunki zwrotu tej inwestycji.

W środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska podczas "Sympozjum świata telekomunikacji" przedstawiła zarys strategii regulacyjnej na lata 2008-2010. Zgodnie z nim UKE chce m.in. by stawki MTR w maju 2010 roku wynosiły 15 groszy lub mniej. Według wcześniejszych założeń miały wówczas spaść do 21,62 groszy za minutę.

"Po dzisiejszym wystąpieniu regulacyjnym czekamy na szczegóły strategii potwierdzone nie tylko przez regulatora, ale i przez Ministerstwo Infrastruktury" - powiedział PAP Witucki, pytany o plany inwestycyjne grupy.

"Inwestycje w sieci NGN to kilka mld euro na Polskę. Pytanie jednak na jakich warunkach? Możemy zainwestować więcej niż połowę, tylko pytanie jakie będą warunki zwrotu, bo my jesteśmy firmą płynną i nasi akcjonariusze chcą, abyśmy pieniądze inwestowali, ale jak nie będzie warunków, to zamiast inwestować, będziemy je wypłacać jako dywidendę" - dodał.

W kwietniu 2007 roku UKE ustalił trzyletni harmonogram obniżania stawek z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych MTR (Mobile Termination Rates). W ciągu 18 miesięcy stawki MTR spadły z 65 groszy do 40 groszy obecnie. W tym roku w maju stawki spadną do 33,87 groszy, w maju 2010 r. miały spaść do 21,62 groszy za minutę.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Witucki: wartość inwestycji w NGN kilka mld euro, TP może zainwestować ponad połowę