Wizz Air zwiększy liczbę połączeń z portu Katowice

opublikowano: 24-01-2007, 15:39

Do 23 zwiększy się w tym roku liczba kierunków, w których z portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach latać będą samoloty linii Wizz Air. W sumie węgierski przewoźnik do jesieni zamierza uruchomić dziewięć nowych połączeń.

Do 23 zwiększy się w tym roku liczba kierunków, w których z portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach latać będą samoloty linii Wizz Air. W sumie węgierski przewoźnik do jesieni zamierza uruchomić dziewięć nowych połączeń.

Szczegóły tegorocznych planów przedstawiciele linii zaprezentowali podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach. Według dyrektor ds. komunikacji Wizz Air, Natasy Kazmer, w tym roku przewoźnik na trasach z i do Katowic obsłuży ok. 1,3 mln pasażerów, wobec ok. 850 tys. w ubiegłym roku.

W środę ogłoszono, że w maju ruszy codzienne połączenie z Katowic do Londynu Stansted, w lipcu do Malmoe-Kopenhagi (trzy razy w tygodniu), a w październiku do Brukseli Charleroi (trzy razy w tygodniu).

Wcześniej na okres od maja do lipca zapowiedziano inaugurację połączeń z Katowic do Belfastu, Coventry/Birmingham, Bourgas, Bournemouth, Heraklionu i Eindhoven. W zależności od kierunku, loty na tych trasach odbywać się będą raz lub trzy razy w tygodniu.

Wizz Air jest największym pod względem liczby pasażerów przewoźnikiem, operującym na podkatowickim lotnisku. Nie licząc lotów czarterowych, generuje ok. 75 proc. ruchu. W ubiegłym roku lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło blisko 1,5 mln pasażerów (wzrost o jedną trzecią w stosunku do 2005 r.), na ten rok ostrożnie zakłada co najmniej 1,7 mln.

W ubiegłym roku z portu w Pyrzowicach operowało pięć linii regularnych: niskokosztowe - Wizz Air i Centralwings oraz tradycyjne - Lufthansa, Air France i PLL LOT, a także 24 linie czarterowe. Udział linii niskokosztowych w całkowitym ruchu pasażerskim wyniósł 62,5 proc. Linie tradycyjne wygenerowały 15 proc. ruchu, a 20 proc. czartery.

W strukturze ruchu Wizz Air zajmuje 55 proc., czartery 20 proc., Lufthansa 10 proc., Centralwings 7,5 proc., LOT 2,5 proc., Air France 2,4 proc., w pozostałe linie 2,6 proc.

W 2006 r. z portu w Pyrzowicach uruchomiono łącznie sześć nowych kierunków lotów: do Cork, Doncaster-Sheffield, Oslo-Torp (Wizz Air), Edynburga (Centralwings), Paryża - lotnisko Charles de Gaulle (Air France) i Monachium (LOT), oraz trzy nowe kierunki czarterowe: Dalaman (Turcja), Gran Canaria (Hiszpania) i Zakhyntos (Grecja).

Wizz Air należy do wiodących niskokosztowych linii w Europie środowo-wschodniej. W ubiegłym roku przewiozły 3 mln pasażerów. Obsługują loty z Polski, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii. Do 2012 roku zamierzają rozbudować flotę do 53 samolotów. Kazmer nie ujawniła wyników finansowych firmy, ani szczegółów dotyczących jej udziałowców. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane