Wkrótce 10 tys. szczepionek przeciw grypie dla grup najwyższego ryzyka

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-10-2005, 18:48

Finalizowany jest zakup 10 tys. szczepionek przeciwko grypie dla osób najwyższego ryzyka, np. pracowników służb zwalczających ogniska ptasiej grypy - poinformował w piątek PAP główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Finalizowany jest zakup 10 tys. szczepionek przeciwko grypie dla osób najwyższego ryzyka, np. pracowników służb zwalczających ogniska ptasiej grypy - poinformował w piątek PAP główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

    Dodał, że gdyby u tych osób doszło do zarażenia grypą, otrzymają też przeciwwirusowy lek o nazwie handlowej Tamiflu. Przygotowanych jest ok. tysiąca opakowań tego specyfiku.

    Trybusz dodał, że ponadto finalizowane są rozmowy w sprawie umowy na zakup ok. 2 mln opakowań Tamiflu do wykorzystania na wypadek pandemii grypy. Zaznaczył, że nie ma 100-proc. gwarancji, że lek będzie skuteczny w przypadku wystąpienia pandemii.

    "W ramach przygotowań do wystąpienia pandemii grypy podpisany został też list intencyjny w sprawie ewentualnego zakupu szczepionki pandemicznej" - powiedział Trybusz.

    Pandemicznej szczepionki obecnie nie ma, zostanie ona wyprodukowana w 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia pandemii; producenci szczepionek muszą bowiem najpierw wyizolować wirusa - sprawcę pandemii. "Myślimy o zakupie ok. 900 tys. do miliona dawek takiej szczepionki dla grup ryzyka - osób zaangażowanych w zwalczanie pandemii i szczególnie narażonych na zachorowanie i powikłania" - powiedział Trybusz.

    Lek i szczepionki będzie kupować Agencja Rezerw Materiałowych.

    Według Trybusza, "nie będzie wielkiego nieszczęścia", jeśli nie zaszczepią się dostępnymi obecnie szczepionkami osoby młode czy w średnim wieku, nie obciążone chorobami przewlekłymi. "Powinny się zaszczepić osoby w podeszłym wieku i chorujące na choroby przewlekłe" - dodał. Podkreślił, że w przypadku zachorowania nagrypę należy bezwzględnie "przechorować ją w łóżku i nie +przechodzić+ jej". "+Przechodzenie+ grypy grozi bardzo poważnymi powikłaniami" - dodał.

    Według głównego inspektora sanitarnego, obecna liczba zachorowań na grypę jest stosunkowo niewielka i podobna co w latach poprzednich. W Polsce sezon na grypę przypada na pierwsze trzy miesiące roku. Inspektorat poinformował, że służby weterynaryjne pobierają obecnie więcej niż zwykle próbek drobiu do zbadania na wypadek wystąpienia w nim wirusów. Jednocześnie podkreślają, że nie ma przeciwwskazań do jedzenia drobiu i jajek - oczywiście po uprzednim poddaniu ich obróbce termicznej.

    W piątek zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Brytyjska minister zdrowia Patricia Hewitt poinformowała, że ryzyko dla ludzi związane z ptasią grypą jest - zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - bardzo niewielkie. Ministrowie uzgodnili, że wciąż jest jednak niezwykle ważne, by stale oceniać stan gotowości w Unii Europejskiej na wypadek wybuchu pandemii ludzkiej grypy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane