Wkrótce przy wniosku o paszport pobiorą nasze odciski

PAP
08-05-2009, 15:25

Już za kilka tygodni od osób ubiegających się o paszport będą pobierane odciski palców. MSWiA już przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Specjalne czytniki do pobierania odcisków znajdą się w każdym punkcie paszportowym w urzędach wojewódzkich.

Zmiany zaproponowane przez resort spraw wewnętrznych dostosowują nasze przepisy do prawa unijnego. UE zdecydowała już wcześniej o wprowadzeniu danych biometrycznych w paszportach.

Od sierpnia 2006 r. w polskich paszportach zamieszczane są dane biometryczne wizerunku twarzy. Teraz znajdą się tam również odciski dwóch palców.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zamieszczony w piątek na witrynie MSWiA przewiduje, że urzędy będą pobierały od osób ubiegających się o paszport, odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą specjalnego elektronicznego urządzenia.

W przypadku gdy linie papilarne na palcach wskazujących będą nieczytelne lub osoba ubiegająca się o nowy paszport nie będzie miała jednego z tych palców odciski zostaną pobrane z pary palców środkowych, serdecznych lub kciuków. Od osób jędnorękich pobrany zostanie tylko jeden odcisk. W przypadku braku i takiej możliwości w paszporcie znajdzie się stosowna nota.

Nasze odciski nie będą jednak widoczne w postaci graficznej na dokumencie - zostaną natomiast zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji.

W budżecie MSWiA zarezerwowano na rozbudowę i modernizację Paszportowego Systemu Informacyjnego prawie 40 mln zł. Resort zamierza wyposażyć w - jak zapewniono - nowoczesne, niebrudzące i proste w obsłudze urządzenia, służące do pobierania odcisków palców stanowiska paszportowe we wszystkich urzędach wojewódzkich.

W 34 urzędach konsularnych, które obsługują 95 proc. wniosków o paszport złożonych za granicą zostanie zainstalowany Paszportowy System Obsługi Obywatela, który ma usprawnić pracę oraz skrócić czas oczekiwania na paszport przez naszych obywateli przebywających za granicą.

Nowe paszporty mają nie być droższe od wydawanych dotychczas. Ministerstwo zapewnia również, że uruchomienie nowego systemu nie wpłynie na liczbę punktów paszportowych. Procedura przyjmowania wniosków również ma nie być wydłużona - złożenie jednego odcisku palca ma trwać około 3-5 sekund.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie dokumentów paszportowych został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwa mają siedem dni na zgłaszanie uwag. Dokument wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Zgodnie z prawem unijnym druga cecha biometryczna w postaci odcisków palców musi być zamieszczana w polskich paszportach od 29 czerwca 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Wkrótce przy wniosku o paszport pobiorą nasze odciski