Wkrótce ruszy druga część Odbudowy

Agnieszka Janas
28-02-2002, 00:00

W drugiej połowie lutego podpisano umowę między Polską a Unią, dotyczącą zwiększenia środków pomocowych, przyznanych w ramach programu Phare 2001 Odbudowa.

Program ten przeznaczony jest dla gmin województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, które ucierpiały w wyniku powodzi w 2001 r. Druga część programu zwiększa wartość tych środków o blisko 36 mln zł.

— Środki przyznane w ramach programu przeznaczone są na odbudowę zniszczonej infrastruktury publicznej — mówiła Ewa Freyberg, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Dla zgłaszanych projektów w ramach programu Odbudowa nie jest wymagane współfinansowanie ze strony polskiej.

Jednym z beneficjentów programu Odbudowa jest województwo małopolskie. Do ubiegania się o środki pomocowe zakwalifikowano 10 gmin i 3 powiaty. Proces aplikowania został uproszczony tak, aby jak najszybciej mogło dojść do wypłacenia pieniędzy niezbędnych do prowadzenia prac.

Wytypowane gminy powinny złożyć do marszałka województwa wnioski do 3 kwietnia. Listę rekomendowanych projektów przygotują Regionalne Komitet ds. Wyboru Projektów, który przedstawią je Narodowemu Komitetowi oraz Ministerstwu Gospodarki. Po zaakceptowaniu przez stronę polską zostaną one przesłane do przedstawicielstwa Unii. Decyzja o przyznaniu środków powinna być znana około 15 kwietnia.

— Jest to jedna z najszybciej przebiegających procedur przyznawania pieniędzy z kasy UE. Mamy nadzieję, że pieniądze otrzymamy w ciągu 4 do 6 miesięcy — mówi Marcin Pawlak, członek zarządu województwa małopolskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Wkrótce ruszy druga część Odbudowy