Władze Banca Monte dei Paschi proszą o więcej czasu

opublikowano: 08-12-2016, 10:16

Władze włoskiego Banca Monte dei Paschi zwróciły się do Europejskiego Banku Centralnego o więcej czasu na dokapitalizowanie kwotą 5 mld EUR, pisze The Financial Times powołując się na anonimowe źródła.

Sytuację najstarszego włoskiego banku skomplikowało przegrane przez premiera Włoch, Matteo Renziego, referendum konstytucyjne. Szef rządu musiał ustąpić ze stanowiska, a proces uzdrawiania włoskich banków zawisł w próżni. Dlatego władze Banca Monte dei Paschi, którego największym akcjonariuszem jest państwo, miały wystąpić do EBC o dodatkowe pięć tygodni na pozyskanie 5 mld EUR nowego kapitału. Brak tego czasu mógłby oznaczać konieczność ratowania Banca Monte dei Paschi przez państwo i to już w najbliższych dniach.  

Zobacz więcej

Banca Monte dei Paschi di Siena

Bloomberg

The Financial Times zwraca uwagę, że EBC znajduje się w trudnej sytuacji. Z jednej strony Banca Monte dei Paschi już dwukrotnie nie przeszedł tzw. testu wytrzymałości. Z drugiej, pogłębienie jego problemów może negatywnie wpłynąć na cały włoski system bankowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu