Władze Chin po trzech latach znoszą restrykcje covidowe w ruchu lotniczym

  • PAP
opublikowano: 29-12-2022, 12:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

8 stycznia zniesione zostaną ograniczenia dotyczące liczby i zapełnienia międzynarodowych lotów do Chin, które obowiązywały przez prawie trzy lata z powodu pandemii Covid-19 – ogłosił w środę wieczorem chiński urząd ds. lotnictwa cywilnego (CAAC).

Zniesienie restrykcji dotyczących rejsów lotniczych, to kolejny element odchodzenia od surowej polityki „zero covid”, w ramach której chińskie władze dążyły do całkowitej eliminacji koronawirusa. Wcześniej w tym tygodniu Pekin ogłosił, że osoby przybywające z zagranicy nie będą już musiały przechodzić kwarantanny.

fot KAI PFAFFENBACH _ Reuters _ Forum
fot KAI PFAFFENBACH _ Reuters _ Forum

Od 8 stycznia chińskie i zagraniczne linie lotnicze będą prowadzić planowe rejsy zgodnie z dwustronnymi porozumieniami, a wprowadzone z powodu Covid-19 limity na liczbę lotów przestaną obowiązywać – przekazała państwowa agencja prasowa Xinhua, cytując okólnik CAAC.

Władze nie będą już określały niektórych lotów jako rejsy „wysokiego ryzyka”, ani ograniczały zapełnienia samolotów do 75 proc. - dodała chińska agencja.

Według CAAC Chiny będą stopniowo przyjmowały wnioski dotyczące międzynarodowych lotów czarterowych od krajowych i zagranicznych linii lotniczych, by do lata lub jesieni 2023 roku w pełni przywrócić procedury sprzed pandemii.

Dotychczasowe zasady kwarantanny, badania i „zarządzania zamkniętego” w odniesieniu do załóg rejsów i personelu lotnisk zostaną zniesione, a władze będą podejmowały wysiłki na rzecz popularyzacji użycia maseczek ochronnych przez pasażerów – podała Xinhua.

Od marca 2020 roku granice Chin były w praktyce zamknięte dla większości cudzoziemców, a powracający Chińczycy i obcokrajowcy, którym zezwolono na przyjazd, musieli przechodzić kwarantannę w wyznaczonych przez władze ośrodkach. Władze uzasadniały to koniecznością ochrony przed przywleczeniem koronawirusa do kraju.

Pekin nagle odszedł w grudniu od stosowanej przez prawie trzy lata polityki „zero covid” i zniósł większość restrykcji. Obecnie wariant koronawirusa Omikron szerzy się w kraju na olbrzymią skalę praktycznie bez żadnej kontroli, a władze zrezygnowały z podawania codziennych bilansów zakażeń. Niektóre kraje, w tym USA, Japonia i Włochy, ogłosiły obowiązkowe testy na Covid-19 dla podróżnych z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane