Władze Chin: skorumpowana sitwa zagraża systemowi finansowemu

  • PAP
opublikowano: 02-02-2018, 13:31
aktualizacja: 02-02-2018, 13:32

Za bałagan i wysoki poziom ryzyka w systemie finansowym ChRL odpowiada sitwa urzędników powiązanych z przestępcami – ocenił wysokiej rangi przedstawiciel chińskiego banku centralnego cytowany przez media.

System finansowy boryka się z „kilkoma poważnymi zagrożeniami, takimi jak +sitwa kotów i szczurów+, nielicencjonowana działalność, jak również liczne przypadki nielegalnego zbierania funduszy i innych chaotycznych działań” - napisał w komentarzu opublikowanym na stronie internetowej Centralnej Komisji Dyscyplinarnej Komunistycznej Partii Chin szef wydziału antykorupcyjnego Ludowego Banku Chin (LBCh) Xu Jiaai.

Xu został mianowany na to stanowisko we wrześniu 2017 roku, choć nie posiadał wcześniejszego doświadczenia w finansach. Jego powołanie odbierano jako zwiastun nadchodzących, drastycznych zmian w sektorze – pisze hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

W grudniu najwyższe władze Chin uznały ryzyko finansowe za kluczowy problem stojący przed chińską gospodarką. Aby kontrolować ryzyko, rząd zamierza w ciągu najbliższych trzech lat uporządkować chaotyczny sektor finansowy m.in. poprzez nasilenie kontroli nadzorczej – podała wówczas agencja Xinhua.

Xu ocenił w komentarzu, że wśród zagrożeń są „kwestie, w których system i mechanizmy należy udoskonalić, ale ostatecznie to ludzie są przyczyną problemów”. Wyjaśnił, że doszedł do takiego przekonania po rozmowach z 240 sekretarzami partii i urzędnikami odpowiadającymi za dyscyplinę w sektorze finansowym.

Ludzie, którzy służą tylko własnym „samolubnym ideom” stanowią problem na tyle poważny, że może on „zatrząść fundamentami państwa” - ocenił.

Szef wydziału antykorupcyjnego LBCh nie podał konkretnych przykładów, ale zaznaczył, że kontrola ideologiczna i dyscyplinarna w systemie regulacji finansowej zostanie zacieśniona. Nielojalność wobec partii nie będzie tolerowana – zapowiedział Xu.

„Musimy zaostrzyć walkę z nieprawidłowościami, klikami i frakcjami, zidentyfikować politycznych obłudników i wyrzucić ich” - dodał.

Chiński system finansowy przechodzi znaczące przemiany – zauważa „SCMP”. Prezes LBCh Zhou Xiaochuan, który zarządza tą instytucją od 15 lat, prawdopodobnie przejdzie w tym roku na emeryturę. W 2017 roku utworzono nową Komisję Stabilności Finansowej i Rozwoju, której przewodniczy Liu He, uznawany za prawą rękę prezydenta Chin Xi Jinpinga.

W ubiegłym tygodniu były minister finansów Liu Jiwei ocenił, ze obecny poziom ryzyka finansowego w Chinach może być wyższy niż w USA przed globalnym kryzysem. Chiński system finansowy określił jako „poważnie zaburzony”, co wynika jego zdaniem m.in. z dużej liczby nieregulowanych podmiotów finansowych i quasi-finansowych, w tym piramid finansowych i platform pożyczek społecznościowych.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane