Władze Ełku chcą sprzedać wyspę z zamkiem krzyżackim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 16:02

Wyspę na jeziorze Ełckim wraz ze stojącym na niej zamkiem krzyżackim chcą sprzedać władze Ełku (warmińsko-mazurskie). Poprzednie przetargi, w których gmina oferowała do sprzedaży tylko zamek, z powodu braku zainteresowania nie doszły do skutku - poinformował w środę PAP naczelnik wydziału architektury urzędu miejskiego w Ełku, Sławomir Chilicki.

Wyspę na jeziorze Ełckim wraz ze stojącym na niej zamkiem krzyżackim chcą sprzedać władze Ełku (warmińsko-mazurskie). Poprzednie przetargi, w których gmina oferowała do sprzedaży tylko zamek, z powodu braku zainteresowania nie doszły do skutku - poinformował w środę PAP naczelnik wydziału architektury urzędu miejskiego w Ełku, Sławomir Chilicki.

Zamek krzyżacki pochodzący z przełomu XIV i XV wieku władze Ełku wystawiały na sprzedaż już dwukrotnie. Cena wywoławcza zamku w ostatnim przetargu wynosiła 1 mln 31 tys. zł. 

"Ponieważ oferta nie wzbudziła spodziewanego przez nas zainteresowania, postanowiliśmy ją wzbogacić. Przygotowujemy do sprzedaży całą wyspę o powierzchni 1,7 ha wraz z zamkiem i budynkami powięziennymi" - powiedział Chilicki.  

W krzyżackiej budowli przyszły właściciel może urządzić hotel bądź inny obiekt oferujący usługi turystyczne. Zamek, który czeka na generalny remont, znajduje się w centrum miasta na wyspie położonej na jeziorze Ełckim. 

Zamek wpisany jest do rejestru zabytków, więc nabywca może liczyć na 10-proc. bonifikatę przy kupnie. Remont i adaptacja zamku do celów turystycznych musi jednak odbywać się pod nadzorem konserwatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane