Władze Łodzi sprzeciwiają się planom likwidacji laboratorium w PSSE

PAP
opublikowano: 10-03-2012, 15:07

Władze Łodzi sprzeciwiają się planom likwidacji laboratorium w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Łodzi. Rocznie bada ono m.in. 5,5 tys. próbek wody i jako jedyne posiada akredytację na wykonywania badań sanitarnych w placówkach medycznych.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi Urszula Jędrzejczyk poinformowała w sobotę na spotkaniu z dziennikarzami, że w ub. roku Główny Inspektor Sanitarny poprosił inspektorów wojewódzkich o dokonanie analizy restrukturyzacji bazy laboratoryjnej.

Według niej Wojewódzki Inspektor Sanitarny (WIS) w Łodzi przekazał analizę, w której przypomina, że taka reorganizacji bazy laboratoryjnej inspekcji sanitarnej została przeprowadzona w latach 2003-04, kiedy to zlikwidowano 12 laboratoriów w Łódzkiem. Propozycja WIS zakłada jednak - według Jędrzejczyk - likwidację trzech kolejnych laboratoriów, w tym w PSSE w Łodzi.

Łódzka Stacja - jako jedyna w Polsce - nadzoruje teren dwóch powiatów:łódzkiego oraz łódzkiego-wschodniego. Laboratorium w Łodzi przejęło też badania fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne wody do spożycia i do kąpieli oraz badania wody ciepłej w kierunku wykrywania legionelli z terenu powiatów: zgierskiego, brzezińskiego, pabianickiego i poddębickiego.

Jędrzejczyk przekonuje, że laboratorium spełnia standardy europejskie, a na wszystkie metody badawcze ma akredytacje. Podkreśliła, że łodzianom są potrzebne przede wszystkim badania podstawowe i dlatego laboratorium skupiło się m.in. na badaniach wody do spożycia, czy wody w kąpieliskach.

Rocznie laboratorium wykonuje prawie 5,5 tys. badań próbek wody do picia. "Nadzorujemy 73 wodociągi. Takiej ilości badań wody jakie my robimy, żadna inna stacja w Polsce nie robi" - mówiła Jędrzejczyk. Dodał, że jako jedyne w Polsce laboratorium posiada akredytację na badania sanitarne w placówkach służby zdrowia. Laboratorium Stacji wykonuje także m.in. badania właściwości bakteriobójczych materiałów, natężenia hałasu czy stężenia tlenku węgla.

Jej zdaniem obecność laboratorium na terenie stacji stwarza możliwość szybkiego reagowania na skargi ludności dot. np. złej jakości wody czy zagrożenia epidemiologicznego w szpitalach. Podkreśliła, że w PSSE badania laboratoryjne są ściśle zintegrowane z kontrolami.

W laboratorium pracuje 35 specjalistów - mikrobiologów, chemików czy fizyków (w całej stacji ok. 200 osób). Przyznała, że projekt WIS przewiduje zorganizowanie drugiej zmiany w pozostałych laboratoriach.

"Nie rozumiem, że można proponować robienie w innych laboratoriach drugiej zmiany, kiedy jest laboratorium, które zarabia, funkcjonuje, jest świetnie wyposażone. Jesteśmy co roku weryfikowani" - dodała Jędrzejczyk.

Obawia się też, że jego likwidacja może spowodować odejście klientów do prywatnych laboratoriów. Zdaniem przedstawicieli Stacji likwidacja nie przyniesie oszczędności, a może spowodować zmniejszenie dochodów dla inspekcji sanitarnej.

W latach 2003-2011 na remont i doposażenie laboratorium w PSSE w Łodzi wydano ponad 610 tys. zł, a w ub. roku zarobiło ono ponad 900 tys. zł.

Władze Łodzi negatywnie oceniły plany likwidacji laboratorium. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że informacje o takich planach przyjmuje z niepokojem i jest to dla niej niezrozumiałe.

"Już w poprzednich latach wydawało się, że placówki zostały dostosowane do potrzeb, część zostało zlikwidowanych. W tej chwili bardzo dobrze wyposażona placówka i bardzo dobrze wykształceni pracownicy dowiadują się, że ma zostać zlikwidowana" - mówiła w sobotę Zdanowska. Podkreśliła, że nie wyobraża sobie likwidacji łódzkiego laboratorium.

Według pracowników łódzkiej Stacji decyzja o likwidacji może zapaść jeszcze w marcu.

Rzecznik prasowo Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz nie chciał w sobotę komentować dla PAP tej sprawy.

Obecnie w regionie łódzkim działa 21 Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych; sześć z nich dysponuje laboratoriami. Specjalistyczne laboratoria posiada także WSSE w Łodzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane