Władze Madrytu wybiją tysiące papug

  • DI
opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Władze miejskie Madrytu podjęły decyzję o likwidacji tysięcy żyjących na ulicach hiszpańskiej stolicy papug z gatunku mnicha, gdyż „naruszają różnorodność biologiczną i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców”.

— Koszt ich eliminacji pochłonie około 100 tys. EUR. Zakończenia procesu należy się spodziewać w październiku 2020 r. — powiedział Borja Carabante, odpowiedzialny w ratuszu za ochronę środowiska.

Likwidacja większości z ponad 12 tys. ptaków stała się koniecznością ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, głównie z powodu spadających gniazd, a także szybko malejącej populacji mniejszych ptaków, takich jak wróble. Żyjące średnio 20 lat mnichy szybko się rozmnażają, składając co roku do ośmiu jaj. Według planu zatwierdzonego przez stołeczne władze papugi będą eliminowane poprzez odławianie ich w sieciach.

— Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta. Maksymalnie pozostanie ich przy życiu 600 — powiedział Borja Carabante.

Pierwsze zielono-białe papugi pojawiły się w Madrycie na początku lat 80., sprowadzane z Ameryki Południowej, głównie z Argentyny. Z biegiem czasu przestały być domowymi pupilami i zaczęły zamieszkiwać na ulicach miasta. Największy wzrost ich populacji nastąpił po 2016 r. Od tego czasu ich liczba zwiększyła się w stołecznej aglomeracji o ponad 33 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu