Władze monetarne podyktowały nastroje

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 05-04-2012, 00:00

WALUTY

Wczoraj kurs EUR/ USD kontynuował spadki, po tym jak wtorkowy protokół z posiedzenia FOMC wykazał, że za kolejną rundą luzowania ilościowego opowiedziało się mniej członków komitetu niż w styczniu. Od tego momentu eurodolar zniżkował do 1,31.

Z protokołu wynika również, że członkowie FOMC widzą lepsze perspektywy amerykańskiej gospodarki, co oznacza, że w najbliższym czasie kolejne dobre dane z USA zmniejszą prawdopodobieństwo QE3 i umocnią dolara. W perspektywie kilku miesięcy oczekujemy spadku EUR/ USD do 1,26.

Wczoraj EBC pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 1 proc. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi stwierdził m.in., że widzi oznaki stabilizacji w strefie euro, a niestandardowe instrumenty polityki monetarnej mają charakter tymczasowy.

Zgodnie z oczekiwaniami — RPP również pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 4,5 proc. Ostatnio ton wypowiedzi członków RPP nieco złagodniał, jednak nie zwiększa to prawdopodobieństwa obniżki kosztu pieniądza — wzrost gospodarczy nie zwolnił, a inflacja cały czas znajduje się powyżej górnego ograniczenia celu inflacyjnego.

Nasza prognoza zakłada obniżkę stóp procentowych o 25 pkt baz. IV kw. 2012. Złoty w najbliższych tygodniach osłabnie. Notowania EUR/PLN mogą sięgnąć 4,17, a USD/PLN 3,20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Władze monetarne podyktowały nastroje