Władzę nad Jamałem przejmie Gaz-System

Anna Bytniewska
opublikowano: 13-09-2010, 00:00

EuRoPol Gaz złożył wniosek o wyznaczenie nowego operatora gazociągu. Nie wiadomo, co na to Rosjanie.

EuRoPol Gaz złożył wniosek o wyznaczenie nowego operatora gazociągu. Nie wiadomo, co na to Rosjanie.

EuRoPol Gaz złożył w piątek w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) wniosek o wyznaczenie należącego do polskiego skarbu państwa Gaz-Systemu na operatora gazociągu jamalskiego. Właścicielami magistrali, którą płynie rosyjski gaz do Niemiec, są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) (48 proc. akcji), rosyjski Gazprom (48 proc.) oraz Gas Trading (4 proc.).

Gdyby spółka nie złożyła wniosku do URE, groziłaby jej kara do równowartości 15 proc. przychodów. Unijne i polskie prawo wymaga, by gazociągami przesyłowymi zarządzali niezależni od dostawców gazu operatorzy, którzy udostępnią je konkurencji. To zgodne z zasadą dostępu stron trzecich do sieci przesyłowej (TPA).

Nie wiadomo, co zawiera wniosek EuRoPol Gazu. Regulator musi go dopiero przeanalizować. Szczególnie ważne jest, komu powierzono decyzję o przydziale mocy przesyłowych Jamału, a także która z firm — Gaz-System czy EuRoPol Gaz — będą występowały z wnioskiem taryfowym do URE.

Gazprom do niedawna upierał się, by EuRoPol Gaz nie oddawał tych kompetencji, bo wtedy Rosjanie nie mieliby wpływu na przydział mocy. Tym samym musieliby pożegnać się z pozycją monopolisty na Jamale. I właśnie dlatego wynegocjowane z takim trudem polsko–rosyjskie porozumienie gazowe nie spodobało się Komisji Europejskiej.

Zdaniem Gaz-Systemu, umowa operatorska, którą ma podpisać z EuRoPol Gazem, ma mu zagwarantować wykonywanie wszystkich funkcji operatora dla gazociągu tranzytowego. Ma też zapewniać dostęp do sieci wszystkim użytkownikom systemu gazowego, umożliwić wprowadzenie nowych usług (np. wirtualnego rewersu) oraz publikację informacji dotyczących gazociągu jamalskiego w celu wypełnienia obowiązków informacyjnych i zasad przejrzystości.

W czwartek zarząd EuRoPol Gazu był w Moskwie (nie wiadomo, czy polscy jego członkowie również), by przedstawić Gazpromowi wynik negocjacji z Gaz-Systemem. Spółka nie informuje o ustaleniach z rosyjskim akcjonariuszem. Nie wiadomo więc, jaki miały wpływ na ostateczny kształt wniosku EuRoPol Gazu o wyznaczenie Gaz-Systemu na operatora Jamału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu