Władze samorządowe dostrzegły potrzebę zmian

Agnieszka Janas
opublikowano: 04-04-2002, 00:00

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zorganizowała konferencję Samorząd i Demokracja Lokalna, poświęconą osiągnięciom samorządów oraz zagrożeniom dla ich sprawnego funkcjonowania i pełnienia przez nie ustawowych funkcji. Sporo miejsca poświęcono także tematowi przyszłości samorządów po wprowadzeniu nowych uregulowań prawnych.

Uczestnicy omawiali najważniejsze dla demokracji lokalnej zagadnienia: prace nad ustawą w sprawie wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów, założenia do projektu nowej ustawy o finansach jednostek samorządu terytorialnego oraz politykę regionalną rządu. Za bardzo ważną dla funkcjonowania samorządów, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, uznano kwestię absorpcji środków pomocowych i funduszy strukturalnych oraz tworzenie dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego.

Uczestnicy zauważyli, że obecna, trudna sytuacja samorządów terytorialnych nie jest dowodem kryzysu demokracji lokalnej. Wynika z jego działania w określonym czasie, wymagającego zmian i dostosowania się do nowych warunków politycznych i finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Władze samorządowe dostrzegły potrzebę zmian