Władze Swarzędza zmotywowane

KSA
opublikowano: 23-01-2008, 00:00

Akcjonariusze meblowej spółki przyjęli program menedżerski na najbliższe lata. Cena akcji ma zmobilizować zarząd do pracy.

Akcjonariusze meblowej spółki przyjęli program menedżerski na najbliższe lata. Cena akcji ma zmobilizować zarząd do pracy.

Kierownictwo Swarzędza ma już mocny powód do budowania wartości spółki dla właścicieli, bo samo może znaleźć się w ich gronie. Wczorajsze nadzwyczajne walne zatwierdziło bowiem program motywacyjny na lata 2008-11. Meblowa firma wyemituje 16,6 mln nowych akcji, które będą stanowić ponad 8 proc. w podwyższonym kapitale zakładowym.

Walory motywacyjne będą podzielone na 6 transz. Pierwsza będzie największa (2,99 mln szt.). W jej ramach ponad 1,04 mln akcji będzie mógł objąć zarząd, blisko 0,99 mln — członkowie rady nadzorczej, a prawie 0,6 mln — kluczowi pracownicy spółki. Cena emisyjna dla akcji w każdej z transz będzie inna i została ustalona jako średni kurs z 3 miesięcy (kończący się na miesiąc przed NWZA), powiększony o koszt kapitału. Teraz na giełdzie akcje Swarzędza kosztują 0,48 zł, a uczestnicy programu będą je mogli kupować najtaniej po 0,89 zł, bo taka jest cena w pierwszej transzy. Tak duża różnica ma zmotywować ich do pracy, której rezultatem będzie wzrost wyceny spółki na giełdzie. Tylko wtedy bowiem opłaci się wziąć im udział w programie.

Specjaliści wskazują, że przydzielanie akcji tylko na zasadzie lojalnościowej, bez wyznaczenia np. poziomu wyników, który będzie uruchamiał kolejne transze programu, nie jest dobrze postrzegane przez rynek. W Swarzędzu i tak widać postęp, bo poprzedni program, który odwołało wczorajsze NWZA, wyznaczał sztywną cenę akcji motywacyjnych równą ich wartości nominalnej oraz znacznie niższą od ówczesnego kursu na GPW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane