Właściciel BRE Banku dostanie zastrzyk gotówki

RB
opublikowano: 04-11-2008, 00:00

Po gigantycznej kwartalnej stracie szefowie Commerzbanku postanowili już nie zwlekać. W ramach rządowej pomocy dostaną 8,2 mld EUR.

Po gigantycznej kwartalnej stracie szefowie Commerzbanku postanowili już nie zwlekać. W ramach rządowej pomocy dostaną 8,2 mld EUR.

Commerzbank, drugi bank w Niemczech i właściciel polskiego BRE Banku, skorzystał z pomocy finansowej w ramach rządowego planu ratunkowego dla sektora bankowego. Zastrzyk gotówki trafi na jego konta w dwóch ratach — po 4,1 mld EUR. Bank otrzyma też poręczenia kredytów do 15 mld EUR.

Informacja wywołała euforię wśród inwestorów, a notowania Commerzbanku na giełdzie we Frankfurcie rosły nawet o 13 proc. Odbiło się to również echem na warszawskim parkiecie, gdzie kurs zależnego BRE Banku zyskiwał nawet 6 proc.

— To potwierdzenie, że rynki pozytywnie odebrały komunikat o przyjęciu pomocy publicznej przez Commerzbank. Dla BRE Banku oznacza to tyle, że jego spółka matka jest mocniejsza, a to należy rozpatrywać wyłącznie w pozytywnych kategoriach — mówi Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.

Zdaniem Michała Konarskiego, analityka KBC Securities, BRE Bank będzie spokojny o finansowanie.

— W dłuższej perspektywie wpływ pożyczki będzie jednak znikomy na kurs polskiego banku — uważa Michał Konarski.

Aby dostać pieniądze, Commerzbank musi jednak spełnić warunki niemieckiego rządu — zrezygnować z wypłaty dywidendy za lata 2009-2010 i premii dla pracowników.

Ponadto roczne wynagrodzenia dla członków zarządu zostanie obcięte do maksymalnie 500 tys. EUR (1,8 mln zł).

Skorzystanie z rządowego pakietu ratunkowego to skutek złych wyników za trzeci kwartał, w którym Commerzbank zanotował 258 mln EUR pod kreską. Był to rezultat zaangażowania w amerykańskim banku Lehman Brothers, na rynku nieruchomości w USA oraz w Islandii. Dla porównania, przed rokiem bank miał 339 mln EUR na plusie.

Commerzbank jest drugim niemieckim notowanym na giełdzie prywatnym bankiem, który zdecydował się na rządowy pakiet ratunkowy. Wcześniej uczynił to Hypo Real Estate, specjalizujący się w kredytach hipotecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Właściciel BRE Banku dostanie zastrzyk gotówki