Właściciel sieci Orange pokonał w sądzie Erę

JBR
16-04-2007, 00:00

Częstotliwości po pierwszych komórkach zostaną przy operatorze należącym do TP i France Telecom.

Częstotliwości po pierwszych komórkach zostaną przy operatorze należącym do TP i France Telecom.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, nie ma powodów, by pasma po NMT odebrać Centertelowi i przyznać Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatorowi Ery.

— PTC źle się do tego zabrała. Najpierw trzeba było wzruszać decyzję o przyznaniu częstotliwości Centertelowi, a potem prosić o ich przydzielenie — podsumował sędzia Piotr Borowiecki.

PTC w kwietniu 2006 r. złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o rezerwację częstotliwości dla usług szerokopasmo- wych w zakresie 452,5-457 i 462,5-467 MHz. Spotkała się z dwukrotną odmową.

— Te zakresy są wykorzystywane. Zajmuje je Centertel. Prezes UKE nie miał innego wyjścia — mówi Mira Klimentowska, radca prawny UKE.

PTC uważa, że zakres przyznano rywalowi bezprawnie.

— To prawda, że pierwotną rejestrację częstotliwości Centertel dostał jeszcze w 1991 r, ale wykorzystywał je do innych technologii. Kiedy się z nich wycofał, UKE powinien był rozpisać nowy przetarg — twierdzi Sławomir Dudzik, radca prawny PTC.

Centertel wykorzystywał zakres do komórkowej sieci analogowej w nieużywanej już technologii NMT. Pod koniec 2005 r. UKE zezwolił mu na używanie na tych częstotliwościach technologii cyfrowej CDMA.

— W tej sprawie nie ma znaczenia, czy decyzja z 2005 r. była zgodna z prawem, czy nie. To zupełnie odrębne postępowanie i najpierw PTC powinna wnieść o stwierdzenie jej nieważności — orzekł sędzia Borowiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Właściciel sieci Orange pokonał w sądzie Erę