Właściciele wynajmowanych lokali mogliby wliczać zysk w czynsz

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 12:54

Właściciele wynajmowanych lokali mogliby oficjalnie wliczać zysk w czynsz, co oznacza, że inwestorzy i właściciele będą mogli zarabiać na wynajmie. Rząd planuje odpowiednie zmiany w ustawie o ochronie lokatorów - poinformował w czwartek podczas konferencji "Finansowanie budownictwa czynszowego w Polsce" wiceminister transportu i budownictwa Piotr Styczeń.

Właściciele wynajmowanych lokali mogliby oficjalnie wliczać zysk w czynsz, co oznacza, że inwestorzy i właściciele będą mogli zarabiać na wynajmie. Rząd planuje odpowiednie zmiany w ustawie o ochronie lokatorów - poinformował w czwartek podczas konferencji "Finansowanie budownictwa czynszowego w Polsce" wiceminister transportu i budownictwa Piotr Styczeń.

    Styczeń, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. Rządowego Programu Budownictwa Mieszkaniowego, przyznał, że ustawa o ochronie praw lokatorów w obecnej formie jest pewnym ograniczeniem dla budujących na wynajem. Dlatego "należy zrównoważyć interes tych, którzy wynajmują lokale i właścicieli lokali" - powiedział Styczeń.

    Projekt zmian w ustawie jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Styczeń poinformował, że w art. 2 ustawy zostanie wprowadzone pojęcie zysku tak, by wynajmujący lokal mógł wliczać zysk do czynszu. Pojęcie godziwego zysku musi jednak zostać zdefiniowane.

    Styczeń dodał, że całościowy program budownictwa mieszkaniowego ma być "politycznie" gotowy w połowie lutego, a pod koniec lutego będzie on gotowy do prezentacji.

    Przygotowywana jest też ustawa o budownictwie socjalnym oraz definicja budownictwa społecznego. Definicja ta ma być gotowa do połowy lutego. Styczeń wyjaśnił, że Polska chce skorzystać z formuł już stosowanych w państwach "starej" UE.

    W czasie niedawnych dyskusji w Wiedniu nad porozumieniem w sprawie VAT, Polska sprzeciwiała się porozumieniu, bowiem nie znalazł się w nim zapis o niższym VAT na mieszkania po 2007 roku, kiedy upływa obecny okres przejściowy dla Polski.

    Ostatecznie Polska zgodziła się na rozwiązanie, które wcześniej zaakceptowały Czechy. Polska będzie mogła nadal stosować obniżony VAT - czyli 7 proc. - w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego". Niższe stawki na takie budownictwo obowiązują w UE bezterminowo i wszystkie krajemogą z nich korzystać.

    Doradca Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (PSBD) Witold Grzybowski przypomniał, że potrzeby mieszkaniowe Polski są szacowane na od 1,5 do 2 mln mieszkań. Jego zdaniem, możliwe jest wybudowanie w latach 2007-2017 - 150 tys. mieszkań czynszowych kosztem ok. 19 mld zł.

    W tym celu PSBD proponuje skorzystanie z partnerstwa publiczno-prywatnego. Polegałoby ono na tym, że gminy, we współpracy z prywatnymi inwestorami, mogłyby budować domy z lokalami i pomieszczeniami użytkowymi na wynajem. Do realizacji takiego celu gminy i inwestorzy mogliby powoływać tzw. "spółki celowe", mechanizm wykorzystywany w krajach rozwiniętych. Po zakończeniu budowy gminy dysponowałyby możliwością wynajmowania części lokali.

    Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich Zbigniew Krysiak powiedział PAP, że taki mechanizm zapobiegałby m.in. tworzeniu gett socjalnych.

    Podkreślił, że wg szacunków tylko 30-40 proc. gospodarstw domowych jest w stanie sfinansować budowę mieszkania czy domu z kredytu. Ok. 50 proc. gospodarstw, podobnie jak w krajach rozwiniętych, powinno korzystać z lokali na wynajem. Krysiak podkreślił, że szeroka dostępność mieszkań czynszowych pomaga też w zwiększeniu mobilności pracowników i ułatwia im znalezienie pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane