Czytasz dzięki

Najlepszy kredyt hipoteczny 2020 r.

dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
opublikowano: 22-06-2020, 22:00

W rok 2020 rynek kredytów hipotecznych wszedł w doskonałej formie. Własne „M” najłatwiej kupić z Bankiem Pekao

Rekordowe wyniki sprzedaży w 2019 r. i duży ruch na rynku nieruchomości zapowiadały kolejny udany okres. Banki nie wprowadzały produktowych rewolucji, ograniczając się do okresowych akcji promocyjnych i drobnych korekt w cennikach. Kolejne instytucje pracowały nad uruchomieniem banków hipotecznych i prezentowały oferty kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem.

W tegorocznej edycji rankingu „Złoty Bankier” kapituła analizowała zgłoszone przez banki oferty dla trzech pokoleń. Aby znaleźć się w czołówce, należało zaprezentować propozycję atrakcyjną zarówno dla młodego kredytobiorcy, kupującego pierwsze mieszkanie, jak i dla dojrzałych rodzin i klientów „50 plus”, posiadających większy wkład własny i krótszy horyzont spłaty zobowiązania.

W ocenie oferty były brane pod uwagę nie tylko parametry kosztowe i maksymalna zdolność kredytowa dla scenariuszy z wyższą i niższą wpłatą własną, lecz także kilkanaście elementów jakościowych. Znalazły się wśród nich zmienne istotne dla poszczególnych profili klientów — m.in. wymagane minimalne dochody, warunki wcześniejszej spłaty, podejście do akceptacji różnych typów dochodów oraz funkcje zdalnej obsługi produktu w bankowości internetowej i mobilnej.

W wyrównanej rywalizacji po pierwsze miejsce sięgnął Bank Pekao, który wyprzedził konkurentów pod względem kosztów finansowania w różnych scenariuszach i utrzymywał wysoki poziom w kategoriach dostępności i elastyczności oferty. Zwycięzca rankingu wciąż ma jednak pole do doskonalenia swoich propozycji, chociażby pod względem obsługi posprzedażowej w kanałach elektronicznych.

Druga lokata przypadła Bankowi Millennium, który zaprezentował ofertę dobrze wypadającą zarówno pod względem kosztów finansowania, jak i elastyczności oraz wygody obsługi w trakcie spłaty. Sięgając po terminologię sportową, można powiedzieć, że bank to wyróżniający się „all-rounder” — wszechstronny gracz sprawdzający się w różnych warunkach.

Na trzecim miejscu znalazł się PKO Bank Polski. Ta instytucja była wielokrotnie nagradzana w rankingu „Złoty Bankier” w kategorii kredytu hipotecznego. Oferta banku pozostaje atrakcyjna na tle rynkowych rywali, lecz ustępuje im pod względem dostępności. Bardziej konserwatywne podejście do oceny zdolności kredytowej sprawia, że instytucja m.in. proponuje niższe kwoty finansowania niż większość pozostałych graczy.

Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao:

Kupno własnego domu czy mieszkania to przełomowy moment w życiu każdego z nas, dlatego istotne znaczenie ma wybór właściwego kredytu mieszkaniowego i profesjonalna obsługa w tym zakresie. Możemy pochwalić się bardzo elastyczną ofertą kredytu hipotecznego,c m.in. w zakresie wyboru stopy procentowej, rodzajów rat, waluty czy celów kredytowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dopasować się do oczekiwań klientów i pomóc realizować im marzenia o własnym lokum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Polecane