Wlk. Brytania: aktywność fabryk nadal największa od trzech dekad

opublikowano: 18-12-2017, 13:08

Działające w Wielkiej Brytanii fabryki cieszą się w grudniu kolejnym miesiącem silnego popytu, zaś zamówienie utrzymały się na najwyższym poziomie od prawie trzech dekad, donosi Bloomberg.

Według danych zaprezentowanych przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu (CBI), miesięczny indeks aktywności fabrycznej wyniósł 17 pkt, drugi miesiąc z rzędu. Tym samym ponownie pokrył się z najlepszym odczytem od sierpnia 1988 r. Wskaźnik dla zamówień eksportowych spowolnił co prawda do 16 pkt z 20 w listopadzie, jednak pozostał znacznie powyżej długoletniej średniej.

Produkcja, hala, jedna z fabryk koncernu PZ Cussons
Zobacz więcej

Produkcja, hala, jedna z fabryk koncernu PZ Cussons fot. Bloomberg

Brytyjskie  fabryki korzystają z podwójnego efektu osłabienia funta napędzanego przez brexit oraz odrodzenia globalnego handlu. CBI stwierdziła, że 14 z 17 podsektorów odnotowało w grudniu zamówienia wyższe niż zwykle, a popyt był szczególnie silny w przypadku pojazdów silnikowych i sprzętu transportowego oraz inżynierii mechanicznej.

Wyniki eksportowe są sprzeczne z gospodarką krajową, gdzie deprecjacja waluty spowodowała wzrost kosztów importu i inflacji. To uderzyło w konsumentów, którzy ograniczyli swoje wydatki w tym roku.

Według CBI, firmy spodziewają się, że wzrost produkcji w ciągu najbliższego kwartału będzie wolniejszy, ale utrzyma się powyżej średniej. Planują również dalsze podwyżki cen w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu