Wlk. Brytania: bezrobocie najniższe od 1975 r.

opublikowano: 13-09-2017, 11:24

Stopa bezrobocia na Wyspach Brytyjskich spadła w okresie trzech miesięcy do lipca 2017 r. do zaledwie 4,3 proc. co jest najniższą wartością od ponad czterech dekad. Eksperci wskazują jednak, że nie jest to wystarczający fakt by zmienić standardy życia mieszkańców Wlk. Brytanii, donosi Bloomberg.

Bezrobocie znalazło się na najniższym poziomie od 1975 r. i okazało się niższe niż zakładała to prognoza Banku Anglii.

Zobacz więcej

Wlk. Brytania, bezrobocie, oferty pracy

Bloomberg

Jednak wzrost podstawowego wynagrodzenia wyniósł w ujęciu rocznym 2,1 proc. i nie zmienił się względem drugiego kwartału, a także był niższy niż oczekiwano, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik wyrównany o inflację wskazuje tymczasem na 0,4 proc. spadek płac. Sama inflacja kształtuje się na poziomie niemal 3 proc.

Liczba osób zatrudnionych zwiększyła się o 181 tys. do 32,1 mln, co jest największą dodatnią zmianą od końca 2015 r. Z kolei liczba bezrobotnych spadła o 75 tys. do 1,46 mln, co z kolei jest największym spadkiem od dwóch lat. 

Łączne wynagrodzenie obejmujące premie zwiększyło się o 2,1 proc., czyli o tyle samo co w drugim kwartale, podczas gdy w samym lipcu wzrosło o 1,4 proc. Wyrównane o inflację spadło w okresie trzech miesięcy o 0,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: bezrobocie najniższe od 1975 r.