Wlk. Brytania: Brown spotkał się z finansistami z City

IAR
opublikowano: 11-01-2009, 15:03

Brytyjski premier Gordon Brown zaprosił czołowych bankierów i finansistów City na spotkanie poświęcone sposobom ożywienia rynku kredytów. Konferencja odbywa się w Chequers - wiejskiej rezydencji premierów brytyjskich.

W spotkaniu uczestniczą prezesi najważniejszych banków, prezes londyńskiej giełdy oraz kanclerz skarbu Alistair Darling i wysocy urzędnicy zajmujący się finansami państwa. Rozważane są sposoby skutecznego wykorzystania pomocy państwowej przez sektor bankowy w celu ożywienia brytyjskiej gospodarki. Stosowny program ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni i celem dzisiejszej dyskusji jest dopracowanie szczegółów. W ramach programu ma być utworzony specjalny "czarny bank" kontrolowany przez państwo, który przejmie "toksyczne długi" od banków komercyjnych i w ten sposób zwiększy ich wiarygodność. Jest to konieczne, bowiem tuż przed świętami najwięksi audytorzy ostrzegli rząd, że nie będą w stanie podpisać ksiąg banków bez tworzenia dodatkowych klauzul, a te z kolei mogą wywołać panikę.

Program pomocy obejmuje również system gwarancji dla starających się o kredyt firm i osób kupujących nieruchomości, a także system wsparcia kredytowego dla nabywających samochody, co ma uchronić od upadłości przemysł motoryzacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane