Wlk. Brytania: ceny domów wzrosły najmocniej od czterech lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2020, 11:38

Po okresie posuchy, wywołanym pandemią koronawirusa, rynek nieruchomości na Wyspach Brytyjskich złapał oddech i w ujęciu cenowym rośnie najmocniej od lat wspinając się na historyczny szczyt, donosi Reuters.

W sierpniu 2020 r. indeks cen opracowywany przez kredytodawcę hipotecznego Halifax wzrósł o 5,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Była to największa aprecjacja wskaźnika od 2016 r.

Domy w Wielkiej Brytanii
Domy w Wielkiej Brytanii
Bloomberg

Wzrost – jak podkreślają analitycy – był następstwem czasowej obniżki podatku od kupna i wcześniej tłumionego popytu, w tym na większe mieszkania i domy po okresie lockdownu gospodarki.

W porównaniu z lipcem ceny odnotowały 1,6 proc. wzrost  i nieznacznie przekroczyły medianę prognoz zakładającą zwyżkę rzędu 1,5 proc.

Mimo różnych pozytywnych czynników wspierających rynek w krótkim okresie, jest bardzo mało prawdopodobne, aby ten poziom inflacji cen się utrzymał  - stwierdził Russell Galley, dyrektor generalny Halifax, dodając, że instytucja oczekuje wzrostu presji na spadek cen nieruchomości. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane