Wlk. Brytania: drastyczny spadek sprzedaży luksusowych nieruchomości

opublikowano: 17-10-2016, 13:01

Liczba sprzedanych domów w Wielkiej Brytanii o wartości przekraczającej 10 mln funtów (12 mln USD) drastycznie spadła w okresie letnim, donosi Reuters.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez London Central Portfolio, sprzedaż w ujęciu rocznym obniżyła się aż o 86 proc. Zaszkodziło jej przede wszystkim podniesienie podatku od nieruchomości oraz wynik głosowania Brytyjczyków w referendum ws. brexitu. 

Zobacz więcej

Londyn, nieruchomości

Bloomberg

W analizowanym okresie trzech miesięcy do końca sierpnia właściciela zmieniło zaledwie pięć nieruchomości w dwucyfrowej cenie milionowej. W analogicznym okresie 2015 r. takich sfinalizowanych transakcji było 35.

Największą wartość, sięgającą 25,5 mln funtów miała transakcja sprzedaży domu w Belgravii, w jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Londynu. Choć kwota wydaje się zawrotna, jednak średnia cena sprzedaży luksusowych domów w stolicy Wielkiej Brytanii spadła o 25 proc. do 16,3 mln GBP.

LCP ostrzega, że załamanie w sprzedaży najbardziej luksusowych nieruchomości, przede wszystkim w stolicy, może kosztować rząd przynajmniej 45 mln GBP w utraconych podatkach. 

Przed brytyjskim rządem stoi trudne zadanie wynegocjowania warunków brexitu w obliczu spowolnienia w gospodarce. Powinien z ostrożnością rozważyć swoją strategię w zakresie opodatkowania nieruchomości mieszkalnych, aby upewnić się, że spełnia swoje cele odnośnie oczekiwanych przychodów – ocenia Naomi Heaton, dyrektor generalna LCP.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu