Wlk. Brytania: kredyty hipoteczne na 13-letnim szczycie

opublikowano: 30-11-2020, 12:52

Pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii w październiku 2020 r. zaakceptowali największą liczbę wniosków o kredyty i pożyczki hipoteczne od 13 lat, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych Banku Anglii (BOE), liczba wydanych kredytów hipotecznych na zakup domu wyniosła 97 532, co oznacza wzrost z 92 091 we wrześniu i więcej niż wszystkie prognozy.

Bank centralny podkreśla, że sytuacja na brytyjskim rynku mieszkaniowym stoi w sprzeczności z resztą gospodarki, która musi borykać się z kolejną falą infekcji Covid-19. Oprócz zakupów nieruchomości Brytyjczycy zdają się wykazywać poważne obawy odnośnie przyszłości na co wskazuje spadek wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych. W poprzednim miesiącu ich wartość netto zmniejszyła się o 590 mln funtów, w dużej mierze z powodu spłaty zadłużenia na kartach kredytowych. W porównaniu z październikiem 2019 r. kredyty konsumenckie spadły o 5,6 proc. co jest największym miesięcznym spadkiem od 1994 r., odkąd tego typu dane są gromadzone.

Z kolei oszczędności gospodarstw domowych zwiększyły się o 12,3 mld funtów, notując największą dynamikę od maja.

Zmniejszenie wykorzystania kredytu konsumenckiego i kolejny wzrost oszczędności sugeruje, że wiele osób szykuje się na dalszą niepewność gospodarczą – ocenia Alistair McQueen, dyrektor ds. oszczędności i emerytur w Aviva.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane